Erken emeklilik yasası 2014 - Erken emeklilik haberleri - Yeni erken emeklilik son durumu

Erken emeklilik yasası 2014 - Erken emeklilik haberleri - Yeni erken emeklilik son durumu.27807
12.02.2014 / 10:33:42

Erken emeklilik ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Daha önce yapılan açıklamada "erken emeklilik" olmayacağı belirtiliyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirterek, 'Türkiye'de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye'de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız' dedi. Bakan Şimşek, katıldığı '4. İstanbul Finans Zirvesi'nde bir konuşma yaptı. Bakan Şimşek, 1923-2002 döneminde Türkiye'nin ortalama yüzde 4.5 büyüdüğünü hatırlatarak, '1990'lı yıllara baktığınız zaman bu oran yüzde 3'e kadar düşmüş. Krize rağmen Türkiye yüzde 5,1 büyümüş. Bütün mesele bu potansiyel büyümeyi daha yukarılara çekebilmektir. Bizim 2014-2018 yılına ilişkin hedefimiz yüzde 5 buçuk ortalama büyüme ama birçok bölge küresel krizden çıkışta oldukça yavaş bir patikada ilerledi. Türkiye ise çok hızlı bir çıkış yaşadı' dedi.

Türkiye'nin 2007'den bu yana 5 milyona yakın kişiye istihdam bulduğunu belirten Bakan Şimşek, 'Bu sene bütçe açığı her ne kadar yüzde 1,4 oranında bekleniyorsa da muhtemelen bunun çok altında kalacak. İlk 8 ayda bütçemiz çok mütevazide olsa bir fazla verdi ama tabii ki yılın son döneminde bir miktar açık olacak. Ancak açık hedefin altında kalacak' diye konuştu.

Bakan Şimşek, tasarruf açığının bir başka sebebinin ise erken emeklilik olduğunu söyledi. OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirten Bakan Şimşek sözlerini şu şekilde tamamladı;

'Tasarruf açığının bir sebebi de erken emeklilik. Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'de olduğu gibi erken emeklilik yoktur. OECD ülkelerinde kadınlar 62 yaşında emekli oluyor. Türkiye'de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye'de. Dünyanın en genç emeklileri zaten Türkiye'de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız. Atarsak ne büyüme olur, ne bunun finansmanı olur. İşgücü piyasası aşırı katı. Bunu esnekleştirmemiz lazım. İşgücü piyasası esnek olsa, Türkiye'de işsizlik oranı daha düşük olur.'

BAKAN ÇELİK DE KONUŞTU

Gazetecilerin erken emeklilik ile ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, bu konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Konunun medya tarafından farklı alanlara çekildiğini ve bunu doğru bulmadığını söyleyen Bakan Çelik, konunun ciddi bir mali boyutu olduğunu ve üzerinde çalışıldığını söyledi. Bakan Çelik, 'Türkiye'de yaklaşık 10 milyon emekli var. Bu bahse konu, yaşa takılanlar diye ifade edilen kesimler ise, 2000 yılından önce SSK'lı olarak işe başlayan 5 milyon insan. Bu vatandaşlar ile ilgili olarak o günün hükümeti olan DSP, MHP ve ANAP üçlü koalisyon hükümeti, bir gece yarısı yasa değişikliği ile oyunun kuralını değiştiriyor ve sabah yatağından kalkan vatandaş, 10 yıl sonra emekli olacağını beklerken, emeklilik süresinin 15 yıla çıktığını görüyor. Şimdi vatandaş diyor ki 'Bu oyunun kuralını niye ortadan değiştirdiniz' diye serzenişte bulunuyor. Bu vatandaşları biz dinledik, neden böyle bir kararı devlet almış. Gerçekten devleti duvara toslatmışlar. Çıkış yolu, kapısı kalmamış böyle bir karar alınmış. Bize bazı alternatif çözüm önerilerini vatandaşlarımız getirdi. Dediler ki, 'bizim bazı zorluklarımız var, şu şekilde bir formülasyon ile bizim sorunlarımıza çözüm bulunabilir mi?' Bizde kendilerine bir dizi formüller üzerinde çalışabileceğimizi, ama konunun çok zor olduğunu, çünkü mesele netice itibariyle mali bir boyuta gelecek ise, biz 10 yıldır popülist politika uygulamayan bir iktidarız. Dolayısıyla burada popülizme yönelik bir yaklaşım içerisinde olamayacağınızı, mali dengeleri bozacak bir davranışa da içerisinde olamayız. Ama; 'Sizin sıkıntılarınızı dinledik, anladık, çözümle ilgili önerileriniz üzerinde de mali projeksiyon çerçevesinde çalışalım, bir çıkış yolu varsa paylaşırız yoksa da yok olduğunu söyleriz' dedik. Bu tabi medya tarafından alındı, bilende, bilmeyende farklı farklı yorumlar getirdi. Bu doğru değil. Olayın özü, bir gecede oyunun kuralının değişmesi neticesinde oluşan bir tablodur. Onunla ilgili o vatandaşlarımızın bize getirdikleri çözüm önerileri üzerindeki gelecekte mali tabloya nasıl yansır diye yaptığımız bir çalışmadır. Bunlar 5 milyon dosyadır. Bunun üzerinde çalışmalar toparlanınca da soru gelirse yine kamuoyu ile paylaşırız' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*