Erken hormon tedavisi bunamayı engelleyebilir

Erken hormon tedavisi bunamayı engelleyebilir.7191
  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Yeni bir araştırmaya göre, menopoza giren kadınların erken yaşta hemen hormon tedavisine başlamaları yaşlılıklarında bunamayı engelleyebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araştırma, hormon tedavisinin yaşlılık hastalıklarına karşı koruma sağlayıp sağlamayacağına ilişkin sorular zincirine, çözülmesi gereken başka bir düğüm daha eklediğine dikkat çeken uzmanlar, son dönemlerdeki görüşün hormon tedavisinin yaşlılık hastalıklarına karşı koruma sağlamadığı olduğunu belirtti. Ancak bu son araştırma, tedavinin zamanlamasının, en azından kalp krizi ve şimdi de bunama için kilit rol oynayabileceğini ortaya koydu.
Boston’daki Amerikan Nöroloji Akademisi’nin toplantısında açıklanan yeni bulgular konusunda uzmanlar, bunun daha ön araştırma olduğuna dikkat çekti.
Araştırma ekibinin başı Stanford Üniversitesinden doktor Victor Henderson, genç kadınları, bunamayı engellemek için hormon tedavisine başlatmayı düşünmek için çok erken olduğunu kabul ettiğini belirtti.
Bir önceki araştırma, 65 yaşından sonra hormon kullanan kadınların diğer kadınlara nazaran yüzde 75 oranında bunama riskiyle karşı karşıya bulunduğunu göstermişti. Ancak bu yeni araştırma, hormon tedavisine 65 yaşından önce başlayan kadınlarda bunama riskinin yarı yarıya azaldığını ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious