Erken müdahale hayat kurtarıyor

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Kalp krizi geçiren kişilere krizin başlangıcında özellikle ilk 6-12 saat içinde yapılan koroner anjiyografi ve sonucuna göre tıkanan damarın balon veya stentle açılması yaşam kurtarıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalp krizinin en tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Kalp kasına kan akımının durmasından sonra 20 dakika içinde hücreler ölmeye başlar. Hücre ölümü yavaş yavaş 6-12 saat içinde tamamlanır. Bu süre içinde damarlara yapılacak bir girişim, damarların açılarak kalbe kan gitmesine neden olur. Böylelikle hücre ölümü durdurulabilir.

TIKALI.MAR
Kalp krizi geçiren ya da yüksek riskli kabul edilen hastalara erken dönemde yapılan müdahalenin hastanın yaşamını kurtardığını ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Suat Altınmakas, hastanın riskini azaltmak için yapılan işlemin ilk basamağının anjiyo olduğunu, anjiyo sonucunda balon ya da stentle damarın açıldığını söylüyor. Kalp krizi durumunda kullanılan damar açıcı ilaçların ilk etapta etkin olabildiğini belirten Doç. Dr. Altınmakas, şu bilgileri veriyor:'Ancak, hasta göğüs ağrısı başladıktan sonra ilk üç saat içinde kliniğe ulaşmadıysa acil anjiyonun etkinliği çok daha yüksek. Çünkü verilecek ilacın işe yaraması için en az 1 saat ya da 90 dakika geçmesi gerekiyor. Bu süre içinde kalp kası hücreleri ölmeye devam ediyor. Pıhtı erise bile buradaki darlık nedeniyle beslenme az olabiliyor. Oysa direkt stent yaptığımız zaman darlığa kısa sürede çözüm buluyoruz. Böylece o hücrelerin canlı kalmasını sağlıyoruz. Çünkü hücreler bir kez ölürse bir daha canlanamaz. Kalp krizinin getireceği riski minimuma indirebilmek amacıyla, kalp krizi tanısı koyduğumuz hastaya hemen anjiyo yaparak tıkalı damarı buluyor ve uygunsa açıyoruz.'

GÖĞÜS AĞRISI
Hastanın hastaneye başvurmasını sağlayan tipik belirti genellikle göğüs ağrısı oluyor. Kalp krizi geçiren hastalar baskı tarzında, genellikle ölüm korkusu ile birlikte gelen, beraberinde terlemenin de olduğu, bazen kusmanın eklendiği oldukça şiddetli, sanki göğüs kafesi bir mengene ile sıkıştırılıyormuş gibi bir ağrıyı tarif ediyorlar. Daha önceden kalple ilgili sorunları olan kişilerin bu ağrıyı iyi bildiklerini söyleyen, Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Enis Oğuz, 'Yürürken ya da son birkaç haftadır kısa süreli dinlenme esnasında ağrısı olan hastalar ağrının karakterini zaten tanıyorlar. Bu kişiler ağrının çok daha şiddetlendiğini fark edebiliyorlar.

ZAMANLAMA ÖNEMLİ
Önemli olan olayın farkında olmayan daha genç ya da öncesinde yürürken ya da istirahat anında kısa süreli ağrılar yaşamamış hastalar. Bunlar ağrıyı bilmiyorlar, bu yüzden de o gelen ağrıyı bazen kas ağrısı gibi yorumlayabiliyorlar. Bu da kişilerin hastaneye başvurma süresini uzatıyor. Ağrıyı kalp krizi olarak yorumlamadıkları için hastaneye zamanında başvurmuyorlar. Krizin geç döneminde hastaneye geldilerinde ise yapılacak girişimden yeterli faydayı sağlayamıyorlar' diyor.

Yaşlılar ağrıyı tarif edemiyor
Özellikle ileri yaştaki hastalarda ya da diyabetiklerde ağrıyı algılamadaki bozukluklar nedeniyle kalp krizi sırasında sadece nefes darlığı şikayetinin geliştiğini bildiren Doç. Dr. Altınmakas, 'Çene ile göbek arasındaki Ağrı kalp krizinin belirtisi olabiliyor. Ama sıklıkla görülen halk arasında iman tahtası denilen kemiğin arkasında hissedilen, basınç tarzında ağrı. Bazen göğüs ağrısı hiç olmadan kolda Ağrı olabiliyor. Ayrıca Ağrı göğüs ağrısı hissedilemeden veya göğüs ağrısına ek olarak omuzlarda, sırtta ve bazen çene, bazen de alt çenedeki dişlerde Ağrı şeklinde görülebiliyor. Ağrının görüldüğü yerler değişebiliyor dedi.

Acil durumda ne yapmalısınız?
Doç. Dr. Enis Oğuz, herhangi bir göğüs ağrısı durumunda, acil müdahale yapılabilecek sağlık kurumlarının tercih edilerek hastaneye başvurulması gerektiğini belirterek, 'Daha önce kalp problemi olduğu bilinen bir hastada 20 dakikayı geçen bir Ağrı olduğunda mutlaka bir hekime başvurması bir elektro çektirmesini tavsiye ediyoruz.

DİKKATLİ OLUN
Halkın bilmesi gereken en önemli şeylerden biri, ilaç tedavisine göre acil girişimin her zaman çok daha yüksek başarı sağladığıdır. Bu nedenle hastanın acil olarak başvurduğu hastanenin mutlaka acil anjiyografi ve balon ya da stent uygulayabilecek merkez olmasına dikkat etmesi gerekir' diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious