Erken rezervasyon için geç kalmayın

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Yerli turiste uygun fiyatlı tatil olanağı sağladığı ileri sürülen "erken rezervasyon" uygulaması, 1 Mayısta sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatil planı yapanlara "son dakikaya kalmayın" çağrısı yapan seyahat acentelerinin yetkilileri, tatilini nerede, hangi tarihlerde yapacağına karar verip erken rezervasyon yaptıranların, yüzde 40’lara varan indirim ve taksit olanaklarından yararlanacağını bildirdiler.
Erken rezervasyon yaptıranların, yabancı turistlere sağlanan "fiyatta indirim" ve "taksitlendirme" gibi olanaklardan yararlanabileceğini belirten acente yetkilileri, yerli turistin bu sayede, dilediği yerde ve seçtiği otelde tatilini geçirebileceğini, son dakikada verilen tatil kararlarında olduğu gibi "yer kalmadı" yanıtıyla da karşılaşmayacağını ifade ettiler.

"SEZON AÇILINCA İNDİRİMLER KALKACAK"
ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, erken rezervasyon yaptıran yerli turiste 12 aya kadar taksit, yüzde 25’ye varan oranlarda indirim fırsatları sunduklarını bildirdi.
Sezonun açılmasıyla birlikte 1 Mayıstan itibaren hem acentelerin indirimleri kaldıracağını hem de doluluk yakalayan otellerin yeni fiyatlarını açıklayacağını kaydeden Ersoy, erken rezervasyon yaptıran tüketicinin yüzde 35-40 oranında fiyat avantajı sağlayacağını söyledi.

"SON DAKİKAYA KALMAYIN"
Club İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Ulubay ise bu sene özellikle Akdeniz bölgesine, yurt dışından yoğun talep olduğundan, yerli turist için otellerden alınan kontenjanların da hızla dolduğunu söyledi.
Yerli turiste "Son dakikaya kalmayın" çağrısı yapan Ulubay, "Erken rezervasyon yaptıranlar, indirimli fiyat, taksit olanakları ve istedikleri otelde tatil yapma fırsatı bulabilecek. Tüketici, dört ay sonra gideceği otelin hangisi olduğunu bilecek. Küçük taksitlerle de bütçesini zorlamadan tatil yapabilecek" dedi.
Acentelerin erken rezervasyon yapan tüketiciye yüzde 30’lara varan indirim ve 12 ay taksit olanağı sağladığını hatırlatan Ulubay, şunları kaydetti:
"Küçük farklarla bizimde aralarında olduğumuz birçok acente bu olanakları sunuyor. Erken rezervasyon yaptıran 4 kişilik bir aile, yapılacak indirimlerle 5 yıldızlı bir otelde bin ila bin 500 YTL karşılığı istediği dönemde bir hafta tatil yapabilir. Bu fiyat yüksek sezonda yapılan rezervasyonda 2 bin ila 2 bin 500 YTL olur."

"YOĞUN TALEP VAR"
Anı Tur Halkla İlişkiler Müdürü Vildan Baş da erken rezervasyon sistemine "yoğun talep" olduğunu söyledi. Talebe yetişebilmek için acenteleri hafta sonu da açık tuttuklarını anlatan Baş, 1 Mayıs’tan itibaren sezonun başlamasıyla acentelerin erken rezervasyon uygulamasına son vereceğini, otellerin de yeni fiyat açıklamasıyla tüketicinin yaklaşık yüzde 40 oranında kaybı olacağını ifade etti.

"TÜRKİYE’DE ÇALIŞANLAR UZUN VADELİ PLAN YAPAMIYOR"
TUROB Türkiye Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır ise Türkiye’de çalışanların uzun vadeli tatil planları yapamadığını bu nedenle erken rezervasyon imkanlarından yeterince faydalanamadığını söyledi.
Yabancı turistin tatilini 5-6 ay önceden satın aldığını belirten Bayındır, "Yabancılar uzun vadeli tatil planları yapıp erken rezervasyon imkanlarından çok iyi yarlanıyor. Bu nedenle otellerin yurt dışında ucuz, iç pazarda pahalı pazarlandığı gibi haksız bir izlenim doğuyor. Bu çok yanlış, bizim yerli turiste ayrım yapmamız söz konusu olamaz" dedi.
Bayındır, Türkiye’de iç pazarın yeterince geliştirilmediğini belirterek "Türk turizminde de bir iç pazar var. Diğer ülkelerde iç turizmin payı yüzde 40, Türkiye’de ise yüzde 20 düzeyinde. İç pazarda hareket görmeyince, pazar arayışımızı dış pazara kaydırıyoruz" diye konuştu.
Türkiye’de herkesin aynı dönemde tatil yapmak istediğini, bunun da arz-talep dengesini tüketici aleyhine bozduğunu anlatan Bayındır, şunları kaydetti:
"Yabancı acente, 5-6 ay önceden gelip istediği kadar odayı kapatıyor.
Türkiye’de plansızlık var. Biz arabamıza atlayıp akşam vardığımız yerde otel aramaya alışmışız. Böyle olunca oteldeki son odaları istiyoruz. Tabii ki, bu şartlarda ucuz tatil yapamayız.
Yerli turist, yabancıların da Türkiye’ye yoğun geldiği, yüksek sezonda tatil yapmak istiyor. Elbette bu dönemde fiyatlar yüksek olacak. Tatillerimizi tüm yıla yaymalıyız. Toplum olarak tatili bir lüks görme anlayışından vazgeçip, ’en uygun fiyata en kaliteli şekilde tüm yılın yorgunluğunu nasıl atarım’ planları yapmalıyız." Erken rezervasyon sistemiyle turistin bir yıl önce ilan edilmiş fiyatlarla tatil yapabileceğini belirten Bayındır, "Böylece satışlar son dakikaya gelmeyecek, yığılma olmayacak. Bir yıl önceden ilan edilmiş ekonomik fiyatlarla tatil yapmak mümkün olacak. Otelciler de iç pazar için rahatlıkla oda ayırabilecek. Satışları önceden göreceğimiz için hem otelci hem de turist için ekonomik avantajlar oluşacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious