Erken seçim Haziran 2007'de (mi?)

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

"Genel seçime her halükârda bir yıldan az kaldı" diyen Fehmi Koru seçimin 4 Kasım'dan önce yapılması halinde Nisan'da değil Haziran'da yapılacağını öngördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in '2007 Nisan ayında erken seçim' temennisinin neden gerçekleşemeyeceğini dün yazdım; ben yazdığım için değil, ama AK Parti Genel Başkanı da olan Başbakan Tayyip Erdoğan “Olmayacak” dediği için temenninin gerçekleşmesinin imkânsızlığı herhalde anlaşılmıştır. Meclis'teki sandalyelerin üçte ikisine sahip iktidar partisi istemezse seçim tarihini erkene almak mümkün değil.

Temenninin hâlâ tartışılması Cumhurbaşkanı Sezer'e biçilen 'misyon' ile ilintili olmalı. Seçime gidilirken Ak Parti'ye karşı bir derlenip-toparlanma bekleyişi var; o bekleyişte olanlar etrafında birleşilecek kişi olarak görüyorlar Cumhurbaşkanı Sezer'i… “Seçim Nisan 2007'de olsun” temennisinin tartışılmaya değer bulunması bu yüzden…

Tartışma sırasında başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AK Parti sözcülerinin tercih ettiği söylem, Cumhurbaşkanı Sezer'e bazı çevrelerin biçtiği misyonun onlar tarafından da benimsendiğini gösteriyor. Söylemi oluşturan deyimler ve cevabın ifade ediliş tarzı, geçmişte siyasî parti liderlerinin birbirleri için uygun gördükleri türden... AK Parti bir dahaki seçim için rakibini kendisi belirlemeye çalışıyor sanki.

Bu noktada ciddi bir sorun var: Beklenti o yönde olsa bile Ahmet Necdet Sezer kendisine biçilen misyona uygun davranmayı kabul edecek mi bakalım? Hayatı boyu, mesleği gereği politik kimliğini belli etmemeye çalışmış biri Ahmet Necdet Sezer; Çankaya için aday arandığında isminin akla gelmesinin sebebi de Çankaya'da 'Hâkim Bey' yansızlığıyla davranacağı düşüncesiydi. Böyle birinin, bırakın liderlik üstlenmesini, aktif politikaya girmesi bile hayli zordur.

Ak Parti karşısında derlenip toparlanma beklentisi içerisinde olanların en kolay gördükleri formüle bel bağlamaları doğal da, o formülün hayata geçme şansı pek fazla değil. Bu durumda, Cumhurbaşkanı Sezer'in gönlünden geçen “Seçim 2007 Nisan ayında olsun” düşüncesini de akıllarından uzaklaştırsalar iyi olacak…

İktidar partisi istemediği için seçimin erkene alınması mümkün değil, ama yine de erken seçim ihtimalini bütünüyle göz ardı etmeyiniz. 4 Kasım 2007 olarak tespit edilmiş seçim tarihini kendisi erkene alabilir Ak Parti; sözgelimi Haziran ayı sonu veya Temmuz ayı başına…

Türkiye'de geçmişte Haziran ayı içerisinde seçim yapıldı, bu sebeple “Yazın seçim mi olur” itirazı boşuna. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin başlayacağı Nisan ayı içerisinde harekete geçilirse, gereken düzenleme yapılır ve iki ayda ülke seçime hazır hale getirilebilir. Seçimi yaza doğru veya yazın yapmak iktidar partisinin işine gelir.

Ancak, eğer seçim tarihiyle oynamayı göze alırsa, yalnızca ekonomik sebeplerle yapmayacaktır bunu Ak Parti. Kendi içinden birini Çankaya'ya çıkarmış iktidar partisi, daha çok stratejik sebeplerle, ülkeyi derhal seçime götürmek isteyecektir. Uzun uzadıya ayrıntıya girmeme gerek yok; konu üzerinde biraz düşünen, birden fazla gerekçe bulmakta zorlanmayacaktır.

Benim beklentim bir temenni değil, kapsamlı bir tahlil sonucu. Seçim, ya daha önceden kararlaştırıldığı üzere 4 Kasım 2007 tarihinde, ya da erkene alınacaksa Nisan 2007'de değil, ama büyük ihtimalle Haziran 2007 dolayında yapılacaktır.

Genel seçime her halükârda bir yıldan az bir zaman kaldığının farkındasınız, değil mi?

(Yeni Şafak)Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious