Erken seçim için süre doluyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

SHP Genel Başkanı Karayalçın, cumhurbaşkanını yeni parlamentonun seçebilmesi için en geç bir hafta içinde erken seçim kararı alınması ve 25 Mart'ta seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin çeşitli programlarına katılmak için geldiği İzmir'de cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına değinen SHP Genel Başkanı Karayalçın, cumhurbaşkanını yeni parlamentonun seçmesi isteniyorsa bunun için bir an önce harekete geçilmesinin şart olduğunu belirtti. Bazı anayasa profesörleriyle birlikte hesapladıkları seçim takvimi hakkında da bilgi veren Karayalçın, "Cumhurbaşkanını yeni meclisin seçebilmesi için en geç 8 Şubat'ta erken seçim kararı alınmalı, 25 Mart pazar günü de seçim yapılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci 16 Nisan ile 16 Mayıs arasında öngörülmüştür." diye konuştu.

Seçim kararı alınması için CHP'lilerin kırmızı koltuklarından kalkarak bir iki gün içinde istifa etmeleri gerektiğini de kaydeden Karayalçın, "8 Şubat'de seçim için karar alınabilmesi için CHP'li dostlarımızın sinei millete dönmeleri zorunluluk halini almıştır. Eğer bu yapılmazsa, Cumhurbaşkanlığı seçimi süreciyle ilgili CHP'li dostlarımızın herhangi bir yakınmada bulunmaya hakları bulunmayacaktır.'' şeklinde konuştu.

"Solda ittifakla" ilgili bir soru üzerine Murat Karayalçın, kendisinin bunun için özel bir çalışma yapmadığını, ancak sürekli olarak basın ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla sosyal demokrat üç partinin ittifak yapması gerektiği düşüncesiyle çağrıda bulunduğunu söyledi. Sosyal demokrat partiler SHP, DSP ve CHP'nin ittifak yapması halinde sosyal demokratların bu yıl Türkiye'de iktidar olacağını gördüğü ve kamuoyu yoklamalarının bunu gösterdiğini ileri süren Karayalçın, "Bunu ben söylemiyorum, anketler söylüyor. Sosyal demokrat partilerin ittifak yapmaları durumunda oy oranı yüzde 29, AK Parti'nin ise yüzde 25. Yani ittifak yapılması durumunda Türkiye'de sosyal demokratlar iktidara gelecek. Bunun için artık insanların birbirlerini ziyaret etmelerine gerek yok, eyleme geçmek gerekir." diyerek çağrısını yineledi.

SHP'nin solla ittifaka her zaman hazır olduğunun altını çizen Karayalçın, sağla ittifak yapma ihtimallerinin ise hiç olmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious