'Erken teşhis otobüsü' kurtarıyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Köy köy dolaşıp kadınları teste götüren otobüs sayesinde 30 kadında rahim ağzı kanseri teşhis edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karlı, çamurlu yollarda ağır aksak ilerleyerek Kurubaş Köyü'ne yaklaşan bir otobüs ve basit bir test Van'da, iki ay içinde 30 kadının hayatını kurtaracak. Otobüse binerek Van Merkezi'nde testten geçirilen 1400 kadından 30'una rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu. Kadınlar, derhal ücretsiz tedavi altına alındı. Kamu Araştırmaları Vakfı (KAV) ile Sağlıkta
Umut Vakfı proje kapsamında yıl sonuna kadar Van'ın köylerinde 5 bin kadını testten geçirmeyi düşünüyor.
Kadınların korkulu rüyası rahim ağzı kanseri, meme kanserinden sonra kadınlar arasında en sık görülen kanser türü. Bütün dünyada yılda yaklaşık çeyrek milyar kadının ölümüne yol açan hastalığın en büyük özelliği 'sinsi sinsi ilerlemesi'. Yine de hastalığı yılda bir kez yapılan 'pap- smear' testleriyle yakalamak mümkün. Fakat kadınların bu tür erken ve koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı bölgelerde bu bir 'rüya'. Nitekim Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre yeni vakaların yüzde 80'i gelişmekte olan ülkelerden çıkıyor.
Hastalıkta erken teşhisin önemine inanan KAV ve Sağlıkta Umut Vakfı bu amaçla iki aydır köyleri gezerek kadınları merkezde teste davet ediyor. İki ayda 1400 kadına tetkik yapıldı.

Gelişmiş ülkelerde azalıyor
Test sonuçlarının bir ay içinde kadınlara ulaştırıldığını belirten Sağlıkta Umut Vakfı Van Temsilcisi Osman Turgut "Kanser teşhisi konulan kadınların tedavisini ücretsiz karşılıyoruz. Rahim ağzı kanserinde erken teşhis önemli. Erken yaşta evlilik, çokeşlilik, sigara, rahim ağzı kanserine yol açan en önemli etkenlerin başında. Gelişmiş ülkelerde bu kanser türü azalıyor. Gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmayı amaçlıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious