Erken ve geç yaşta yapılan doğumlar tehlikeli

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen 5 Mayıs Uluslararası Ebeler Günü kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tehlikeli gebeliklerin önlenebilmesi için doğum öncesi bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Dr. Köse, "İki yıldan az aralıklarla gerçekleşen sık gebeliklerle 20 yaşın altında ve 35 yaşın üzerindeki gebelikler büyük risk taşır. Erken ve geç yaşta yapılan doğumlar da tehlikelidir. Bunları engellemek için çiftler, gebelik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın hedefi, bu hizmetleri yaygınlaştırarak riskli gebelikleri 2025'te yüzde 75 oranında ortadan kaldırmaktır." dedi.

Modern doğum kontrol yöntemlerinin Türkiye'de yaygın olmadığını da vurgulayan Köse, "Türkiye'de modern yöntemlerle korunma oranı yüzde 43'tür. Bu rakam Avrupa ülkelerinin çok gerisindedir. Ülkemizde çoğunlukla geleneksel yöntemler kullanılmaktadır ancak erkekler de bu sorumluluğa ortak olmalıdır. Bu noktada sağlık Bakanlığı, askerî sağlık personeline bir eğitim vermiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 500 üreme sağlığı dershanesi kurulmuştur. Bu sayede her yıl 500 bine yakın askerimiz üreme sağlığı hakkında bilgilendirilmektedir." şeklinde konuştu.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ise, İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu'nun ebe yetiştiren en iyi kurumlardan biri olduğunu belirtti. Bayındır, "Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı, doğmadan önce ve doğum sırasında da yakından izlemeliyiz. Doğum sırasında onların sağlığını korumak ebelerimizin görevidir." dedi.

Aile planlaması hizmetlerinin ebelik hizmetleri ilerledikçe gelişeceğini ifade eden EÜ İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülsün Özentürk Aydemir de, üreme sağlığı hakkındaki politikalarda ebelik hizmetlerinin daha da önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious