Erken yaşta yapılan estetik tekrar gerektirir

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Ülkemizde estetik cerrahiye olan ilginin artmasıyla birlikte erken yaşlarda yapılan estetik operasyonların oranı da arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oysa, vücut gelişimini tamamlamadan yapılan bu işlemler daha sonra tekrar edilmeye mahkûm. Kişinin psikolojisini bozabilir.

'Kadın İsterse' adlı dizide Hülya Avşar'ı senaryo gereği 25 yıl gençleştiren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Tuğrul Turan, "estetik cerrahi ile 52 yaşındaki birini 26 yaşında göstermek mümkün. Ama bu durum kişiyi mutsuz eder" diyor. Ülkemizde refah düzeyi arttıkça, estetik operasyonlar da genç yaşlı, kadın erkek herkesin rağbet ettiği işlemler haline geldi. Artık görünümüne önem verenler soluğu estetik merkezlerinde alıyor. Bu önemli artış genç nüfusu fazla olan Türkiye'de, özellikle 'çocuk' denecek yaşlardaki insanları da etkiliyor. Özellikle lise çağındaki kızlar daha güzel bir görünüme sahip olmak için yüzünü şekilden şekle sokuyor.

TEKRAR GEREKTİRİR

Peki bu sağlıklı mı?.. Gençler kadar anne babaları da yakından ilgilendiren bu sorunun cevabını Memorial Hastanesi Memorial Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Turan verdi: "Tüm estetik ameliyatların amacı kişiyi mutlu etmek. Ülkemizde de estetik operasyonların oranında önemli bir artış var. Buna bağlı olarak estetik yaptıran onlu yaşlardaki kişilerin sayısı da arttı. Ancak, 17-19 yaşlar çok erken olduğu için toplumun daha fazla dikkatini çekiyor." Estetik operasyonlarda yaştan çok, vücudun gelişimini tamamlayıp tamamlamadığı esas alınıyor. Yani, 22 yaşına gelip halen yüz gelişimini tamamlamamış insanlar da olabiliyor. Bir burun ameliyatı olmak için burun gelişiminin tamamlanmış olması şart. Yine 17 yaşındaki bir kız çocuğunun göğüs büyütme ameliyatı yaptırması sağlıklı değil. Hiç olmazsa yirmili yaşlara ulaşıp, göğsünün ne kadar gelişebileceği tespit edilmeli. Vücut gelişimi dikkate alınmadan yapılan işlemler ise, bir süre sonra kişiyi yeniden mutsuz edebiliyor. Op. Dr. Tuğrul Turan, "Bu işlemler ilerleyen yaşlarda tekrar edilmeye mahkum" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious