Ermeni ASALA terörü unutulacak mı?

Ermeni ASALA terörü unutulacak mı?.20443
  • Giriş : 16.12.2008 / 11:30:00
  • Güncelleme : 16.12.2008 / 11:25:04

Emekli büyükelçilerden karşı bildiri: Ermeniler'den özür dilemek, yanlış ve ulusal çıkarlar açısından sakıncalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çok sayıda emekli büyükelçi ve diplomat bir bildiri yayınlayarak 1915 olaylarına ilişkin olarak bir grup Aydın tarafından “Ermenilerden Özür Dilenmesi” kampanyasının başlatılmasını eleştirdi.

Bildiriye destek veren 60'a yakın emekli büyükelçi ve diplomat arasında eski Dışişleri Müsteşarlarından Şükrü Elekdağ, Korkmaz Haktanır ve Onur Öymen de bulunuyor.

Bildiride böyle bir kampanyanın, “haksız, yanlış ve ulusal çıkarları açısından sakıncalı” olacağını, terör eylemlerinde hayatlarını kaybeden Türklere “ihanet” anlamına geleceğinin kaydedildiği bildiride "Ermeni terönüne kurban gidenler için özür dilenecek mi?" diye soruldu.

“Emekli Büyükelçiler Grubu”nca yayınlanan bildiride bu yöndeki kampanyanın başlatılacağı haberleri endişe ile izlendiği belirtilerek böyle bir kampanyanın “haksız, yanlış ve ulusal çıkarları açısından sakıncalı” olacağı vurgulandı. Bildiride şöyle denildi:

“Böylesine yanlış ve tek taraflı bir girişim, tarihimize saygısızlık ve terör örgütlerinin Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaptıkları ve Cumhuriyet tarihimizde de giriştikleri şiddet eylemlerinde hayatlarını kaybeden insanlarımıza ihanet etmek anlamına gelecektir.

Savaş koşullarında yapılan 1915 Ermeni tehciri acı sonuçlar vermiş ise de, Türk insanının Ermeni isyanları ve terör eylemlerinde uğradığı kayıplar ve acılar Ermenilerinkinden daha az değildir.”

“ERMENİ TERÖRÜNE KURBAN GİDENLER İÇİN ÖZÜR DİLENECEK Mİ?”

1973'de tekrar hortlayan terör eylemlerinin sonucunda da aralarında çok sayda diplomat ve kamu görevlisi ile aile yakınlarının can verdiğine dikkat çekildiği bildiride “Özür dileme kampanyası gibi, sakat bir girişime kalkışanlar acaba tarih boyunca Ermeni terörüne kurban giden ve zulüm gören insanlar için de özür dilenmesini düşünmekte midirler?” denildi. Türkiye'nin Ermenistan'a yönelik açılıma da değinilen bildiride şöyle denildi:

“Bugün Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde bir yumuşama sürecine girilmesi ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi isteniyor ise, bunun yolunun, tek taraflı özür dilenmesi gibi tavizlerden değil, öncelikle taraflar arasındaki sınırların ve toprak bütünlüklerinin tanınmasından, ve mutlaka gerekiyor ise, her iki tarafın tarih boyunca çektikleri acıların karşılıklı olarak paylaşılmasından geçtiğinin hatırda tutulmasında yarar görüyoruz. Aksi takdirde, 'özür dilenmesi' gibi tek yönlü bir davranış yersiz ve yanlış olacak, tarih gerçeklerine aykırı düşecek ve ulusal çıkarlarımız açısından vahim sonuçlar doğurabilecektir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*