Ermeni iddialarına karşı Yahudi filmi

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Türkiye ’soykırımın tanınması’ atağına karşılık “Yahudiler’i Naziler’in elinden nasıl kurtardık” filmini çekme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, Ermeniler’in dünyanın her köşesinde başlattıkları “soykırımın tanınması” atağına karşılık, çok farklı bir alanda “yanıt verme” kararı aldı. Herkes Türkiye’nin “soykırım olmamıştır” temasında bir film çektirmesini beklerken, AKP hükümeti “Türkler’in hoşgörü ve yardımseverliğini” konu alan bir film çekme kararı aldı. Film, “Yahudilerin Nazilerin elinden Türk diplomatların yardımıyla nasıl kurtarıldıklarını” konu alacak. Filmin ana kahramanı ise 1940’lı yıllarda Türkiye’nin Paris Büyükelçisi olarak görev yaparken “Türk vatandaşlığı belgesi” vererek, 18 bin 200 Yahudi’yi mutlak ölümden kurtaran Behiç Erkin olacak.

Türkiye’nin, Erkin’in hayatını temel alan “tanıtım atağı” üç aşamadan oluşuyor. İlk aşama olan, Behiç Erkin’in anılarına ilişkin, “Büyükelçi” adlı kitap, geçen hafta basıldı. Aynı hikayenin belgeseli Filmacass Film Production tarafından çekilecek. Hollywood sinema filmi projesini ise daha önce de Kurtlar Vadisi-Irak’ı çeken BMH Worldwide Entertainment üstlenecek.

İsrail’den sponsor aranıyor

Belgeselin maliyetinin yaklaşık 3 milyon dolar olması bekleniyor. Bu rakamın büyük bölümünün Türk Tanıtma Fonu’ndan karşılanması planlanıyor. Kalan finansman için ise hem Türkiye’den, hem de İsrail’den sponsor aranıyor. Türk devlet arşivleri de belgeseli çekecek olan Filmacass şirketine açılacak.

40 milyon dolarlık proje

Hollywood filmi projesinin maliyeti ise çok daha yüksek. Yaklaşık 40 milyon dolarlık bütçe için yine Türk Tanıtma Fonu’ndan kaynak sağlanacak. Film için de, İsrailli büyük şirketlerin ve ABD’deki güçlü Amerikan lobisinin sponsor olması bekleniyor. Erkin’in Nazilerin elinden kurtardığı Yahudilerden hayatta olanların bulunmasına çalışılıyor. Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, İsrail hükümetiyle işbirliği içinde, bu kişileri araştırıyor.

İşte Türk Schindler

Ünlü yönetmen Steven Spilberg’in çektiği “Schindler’in Listesi” filminde hikayesi geçen işadamı Oscar Schindler yaklaşık bin Yahudi’yi kurtarmıştı. Büyükelçi Behiç Erkin ise 1940’lı yıllarda tam 18 bin 200 Yahudi’ye “Türk vatandaşlık belgesi” vererek hayatta kalmalarını sağladı. Büyükelçi Erkin, Alman işgali altındaki Fransa’da, Fransız hükümetiyle yaşadığı ciddi sıkıntı ve baskılara rağmen verdiği pasaportlarla binlerce Yahudi trenlerle Türkiye’ye geldi. Behiç Erkin’e soyadı bizzat Atatürk tarafından verilmişti. TCDD’nin başına da Atatürk’ün isteğiyle getirilen Erkin, demiryollarının kurulmasında da büyük rol oynamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious