Ermeni işadamından çirkin tehdit

Ermeni işadamından çirkin tehdit.13747
  • Giriş : 02.02.2008 / 18:18:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 18:25:14

ABD'de Utah Üniversitesine 1.2 milyon dolar bağış yapma sözü veren bir Ermeni iş adamı, MHP Milletvekili emekli Büyükelçi Gündüz Aktan'ın 1915 olaylarına ilişkin 5 şubatta yapması planlanan konuşmasının iptal edilmemesi halinde, üniversiteye yardımdan vaz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ermeni lobisi, Gündüz Aktan'ın iki farklı Amerikan üniversitesinde yapacağı konuşmaları engellemek için, üniversiteler nezdinde büyük bir baskı kampanyası yürüttü. Aktan'ın, Indiana Üniversitesindeki konuşması, üniversite yönetiminden de gelen baskılara rağmen, programın düzenleyicisi Prof. Kemal Sılay'ın ''bu toplantının yapılmasını kimse engelleyemez'' yönündeki kararlı duruşu sayesinde yapıldı.

Indiana Üniversitesi Türk Etüdleri Programı Osmanlı ve Modern Türk Etüdleri Kürsüsü Profesörü Sılay, A.A muhabirine yaptı açıklamada, ''konuşma başarıyla gerçekleştirilmiştir'' dedi.

Aktan'ın 5 şubatta Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Hakan Yavuz'un düzenlediği bir program çerçevesinde, yine Ermeni meselesiyle ilgili konuşma yapması öngörülüyor.

Yavuz, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite yönetiminin kendisinden, Ermeni göstericilerin olay çıkarması endişesini bahane göstererek toplantının iptal edilmesini istediğini söyledi. Buna karşılık Yavuz, üniversite yönetimine, ''Ermeniler gelip gösteri yapabilirler, haklarıdır. Ancak kampüste polis var. Güvenliği sağlamak onların görevi'' dediğini aktardı.

Hakan Yavuz, üniversite yönetiminin, ''akademik özgürlük'' çerçevesinde toplantıyı iptal eden taraf durumuna düşmek istemediğini, bu yüzden de akademisyen olarak kendisine ''sen iptal et'' baskısı yaptığını belirtti. Yavuz, ''ben toplantıyı iptal etmiyorum. Tabii ki üniversite yönetimi kararını değiştirebilir. Ama şimdilik toplantı yapılacak gibi görünüyor'' dedi.

-''ÜNİVERSİTE TARİHİNİN EN PAHALI KONUŞMASI''-

Utah Üniversitesi yönetiminin, Gündüz Aktan'ın konuşmasını iptal etmemesi halinde, üniversiteye 1.2 milyon dolar yardım sözü veren Ermeni bir iş adamının, bu yardımdan vazgeçeceğini bildirmesi nedeniyle endişelendiğini belirten Yavuz, ''o takdirde Gündüz Aktan'ın konuşması, bu üniversitenin tarihinin en pahalı konuşması olacak'' diye konuştu.

Ermeni lobisinin kampanyası çerçevesinde, Uluslararası Soykırım Akademisyenleri Birliği tarafından, her iki üniversitenin yönetimine gönderilen bir mektupla, Aktan'ın konuşması iptal edilmediği takdirde, Ermeni tezlerine destek veren ''Ermeni soykırımı'' başlıklı bir filmin gösterilmesi talep edildi. Bu film, Ermeni lobisi tarafından Amerikan kamu televizyonu PBS'e yaptırılmıştı. Mektupta Aktan, ''milliyetçi ve soykırım inkarcısı'' olarak nitelendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious