Ermeni katliamının tanığı öldü

Ermeni katliamının tanığı öldü.9465
  • Giriş : 30.11.2008 / 15:20:00

Iğdır'da Ermeni katliamını gören Hacı Hasan Yıldız, 103 yaşında vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iğdır'da Ermeni katliamını gören Hacı Hasan Yıldız, 103 yaşında yaşamını yitirdi. Yıldız, Iğdır'ın sayılı işadamlarından biri ve Yıldız Şirketler Grubu'nun kurucusuydu.

Ailesinin ifadesine göre 110, nüfus kayıtlarına göre ise 103 yaşında vefat eden Hacı Hasan Yıldız, 9 çocuk babasıydı. Yıllarca belediyede meclis üyeliği de yapan Hacı Hasan Yıldız bugün öğleden sonra merkeze bağlı Yaycı köyündeki aile mezarlığına defnedilecek.

“DAYIM VE YENGEM DE ERMENİLERCE ÖLDÜRÜLDܔ

Hacı Hasan Yıldız Yaycı köyünde Ermenilerin yaptığı katliamları gören insanlardan biriydi. Hasan Yıldız, o dönem yaşadıklarını yerel bir gazeteciye şöyle anlatmıştı:
"Ermeniler köyümüze saldırdıklarında çocuktum. Köyümüzde bazı insanları öldürdüler. Akrabalarımızdan ölenler de oldu, bizler de ailemle önce İran'a kaçtık, sonra oradan Nahcıvan'a geçtik, bir müddet İran ve Nahcıvan'da kaldık. Ermeniler Iğdır'dan çekildikten Iğdır, Türk ordusunca kurtarıldıktan sonra tekrar Aras nehrini geçerek köyümüze döndük. O zaman Ermenilerin komşu köy Oba, Hakmehmet, Külük köylerinde katliam yaptıkları gördük. Bizim köyümüzden de bazı kişileri öldürmüşlerdi. Dayımı ve hanımı da öldürmüşlerdi”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*