Ermeni Kilisesi ibadete açıldı

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Şişli Belediyesi'nin restore ettirdiği Feriköy Surp Vartanans Ermeni Kilisesi düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Ermeni Patriği Mesrof Mutafyan'ın açılışını yaptığı törene Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve davetliler katıldı. Açılışın ardından kilisede ayin yapıldı.
Ayinin ardından kilisede bir konuşma yapan Türkiye Ermeni Patriği Mesrof Mutafyan, savaşların olduğu bir dünyada bu tür açılışların çok önemli olduğunu belirterek, "Hemen yanımızda savaş var. Burada çocuklar ölüyor şehirler yerlebir oluyor. Bunu düşündüğümüz zaman ülkemizdeki barış ortamının önemini bir kez daha çok iyi anlıyoruz. Devletimiz sadece buradaki kiliseyi onarmamıştır. Birçok yerdeki kiliseleri onarmıştır. Hatta Türkiye'nin bir ucu olan Van'daki kiliseyi bile onarılıyor." dedi.

Mutafyan'ın konuşmasının ardından kilisede dua edildi. Yapılan duanın ardından tören sona erdi.

Tören sonrası kiliseden beraber çıkan Mutafyan ve Sarıgül, basın mensuplarının sorusunu cevapladılar. Şişli Belediyesi olarak dini mekanlara çok önem verdiklerini kaydeden Sarıgül, "Biz nasıl cami yaptırıyorsak kilise ve sinagog da yaptırmak zorundayız. Dünya Barış Gününde böylesine anlamlı bir açılışda bulunmak çok önemli bir şeydir. Dini mekanlarımıza her zaman çok önem vermemiz gerekiyor" dedi.

Dünyadaki savaşlara dikkat çeken Mutafyan ise "Dünyanın birlik beraberlik ve hoşgörüye en çok ihtiyacı olduğu bir zamandayız. Müslümanlarla birlikte bir kilisenin açılışını yapıyoruz. Bu da ülkemizdeki huzur ortamını gösteriyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious