Ermeni lobisi CNN'i protesto etti

Ermeni lobisi CNN'i protesto etti.10594
  • Giriş : 05.12.2008 / 10:47:00

CNN'in, soykırımları ele aldığı bir programda 1915'teki sözde Ermeni soykırımına kısaca değinmesi, Ermeni lobisini kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de CNN televizyonunda yayımlanan ve gazeteci Christian Amanpour tarafından sunulan, yakın tarihteki soykırımların ele alındığı programda, 1915 olaylarına da kısaca değinildi, ancak programdaki ifadeleri yetersiz bulan Ermeni lobisi, CNN'i protesto kampanyası başlattı.

Amanpour'un sunduğu ve İngilizce adı "Scream Bloody Murder" (Kanlı Cinayet Diye Haykır) olan programda, Yahudi soykırımı, Kamboçya, Iraklı Kürtlere Saddam Hüseyin rejimi tarafından düzenlenen kimyasal saldırı, Bosna, Ruanda ve Darfur kapsamlı olarak ele alındı.

Programın başında kısaca 1915 olaylarına da değinildi ve o dönemde, "Hıristiyan Ermeni vatandaşların, sekiz yıl boyunca katledildiği ve göçe zorlandığı, bunun sonucunda 1 milyon Ermeni kadın, erkek ve çocuğun öldüğü" iddiasında bulunuldu.

"Türk hükümetinin, olanları soykırım olarak nitelemeyi ve sorumluları adalete teslim etmeyi reddettiği" görüşü de programda savunuldu.

Programdan rahatsızlık duyan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Ermeni asıllı Amerikalılara gönderdiği mesajda, CNN televizyonunun protesto edilmesi çağrısında bulundu.

ANCA'nın mesajında, CNN'in, "Ermeni soykırımını gözardı ettiği" ifadesi yer aldı.

CNN'in yayınladığı iki saatlik programda, Kamboçya'da ve Irak'ta, o sıradaki çıkarları gereği ABD'nin, meydana gelen olayları gözardı ettiği, Bosna'da geç kaldığı eleştirisi getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*