Ermeni lobisi Obama'yı destekleyecek

Ermeni lobisi Obama'yı destekleyecek.21113
  • Giriş : 31.01.2008 / 08:39:00

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD başkanlık seçiminde, Ermeni iddialarını destekleyen Demokrat Parti'nin başkan adayı Senatör Barack Obama'yı destekleyeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANCA Başkanı Ken Hachikian, "ANCA bugün, ABD başkan adaylığı için Demokratik aday Barack Obama'yı onaylamaktan gururludur" dedi.

Illinois Senatörü Obama'nın, başkan adayı olarak Ermeni meselesinde yaptığı açıklamaları örnek gösteren Hachikian, "ABD Başkanı olduktan sonra da Obama'nın, Ermeni görüşlerini desteklemesini beklediklerini kaydetti.

ANCA bir süre önce, Demokrat Partili başkan adayları Hillary Clinton ve Barack Obama'ya, 1915 olaylarıyla ilgili görüşlerine ilişkin bir soru-cevap metni göndermişti.

Önce Obama, ondan dört gün sonra ise Clinton, bu yıl kasım ayında ABD başkanı seçilmeleri durumunda, Ermeni iddialarını tanıyacakları sözü vermişti.

Ancak Obama'nın 20 Ocak'ta ANCA'ya gönderdiği yanıtta kullandığı dil, daha net ve Ermeni iddialarına kuvvetle destek verir yöndeydi. Hachikian, "Biz, Demokrat adaylar arasında Senatör Obama'nın, Ermeni asıllı Amerikalı seçmenlerin görüşlerine değer veren ve bunları en iyi yansıtacak aday olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Demokratlardan iddialara destek

Obama, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'da bekleyen 106 sayılı karar tasarılarının da kongreden geçirilmesine destek veriyor.

Hillary Clinton ve Demokrat Parti'den başkan adaylığı için yarışta Obama ve Clinton'un arkasında kaldıktan sonra çekildiğini açıklayan Senatör John Edwards da, Ermeni iddialarının destekçileri arasında.

ABD'de yaklaşık 1.5 milyon Ermeni asıllı Amerikalı yaşıyor. Bu grubun, özellikle California eyaletinde önemli bir oy gücü bulunuyor.

ANCA, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin Ermeni konularındaki politikalarından memnuniyetsizliğini her fırsatta dile getiriyor.

Bush'un, başkanlık seçimi öncesindeki kampanyasında Ermenilerin iddialarını destekleme sözü verdiği ancak başkan seçildikten sonra tutumunu değiştirdiği belirtiliyor. Bush yönetimi ayrıca, 106 sayılı Ermeni tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesini önlemek için ağırlığını koymuştu.

Giuliani yarıştan çekildi

Bu arada, başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'nin adaylarından New York'un eski belediye başkanı Rudolph Giuliani (63), yarıştan çekildiğini ve Cumhuriyetçi Senatör John McCain'i destekleyeceğini açıkladı.

Florida'da dün yapılan ön seçimde, daha önce ön seçimlerin hiçbiri için kampanya düzenlemeyen ve ilk olarak Florida ön seçimine büyük önem veren New York'un eski belediye başkanı Giuliani, yüzde 15 oranında oy alarak bozguna uğramıştı.

McCain, Florida eyaletindeki ön seçimde rakipleri önünde büyük bir zafer kazanarak, partisindeki en iddialı aday konumuna ulaşmıştı.

Gözler 'Süper Salı'da

Florida'nin ardından ABD'de bütün gözler, 22 eyalette birden ön seçimin yapılacağı ve "Süper Salı" olarak adlandırılan 5 Şubat'a çevrildi.

5 Şubat'ta rakiplerine üstünlük sağlayacak Cumhuriyetçi ve Demokrat adayların, kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde partilerini temsil etme yönünde büyük avantaj kazanması bekleniyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious