Ermeni lobisinden Eximbank engeli

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı birbirine bağlayacak demiryolu hattına Amerikan Eximbank kredisi verilmesini engelleyen bir karar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD kongresinde çoğunluğun, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti'den Demokrat Parti'nin eline geçmesinden sonra, beklendiği üzere ABD'deki Ermeni lobisinin lehine kararlar da ortaya çıkmaya başladı.

Bu çerçevede, Ermeni lobisinin destekçileri arasında yer alan Demokrat Parti New York Milletvekili Joseph Crowley, 258 kilometre uzunluğundaki demiryolu projesine Amerikan desteği sağlanmasına izin verilemeyeceğini, çünkü bu demiryolu bağlantısında Ermenistan'ın atlandığını söyledi.

Crowley'e göre bu durum, “Kafkaslar'ın önemli bir ülkesi olan Ermenistan'a karşı kanunlara aykırı bir ekonomik blokaj” anlamına geliyor.

Joseph Crowley, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı birbirine bağlayacak demiryolunun “Ermenistan halkına zarar vermek amacıyla” tasarlandığını ve ancak bölgesel istikrarı bozmaya yarayacağını da iddia etti.
Crowley, Ermenistan'ın, “komşularının sergilediği düşmanlığa rağmen” birçok demokratik ve ekonomik reform gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Karara Temsilciler Meclisi üyelerinden itiraz eden çıkmazken, Crowley'nin ofisinden yapılan açıklamada, Amerikan Senatosu'ndan da benzer bir tasarının çıkmasının beklenebileceği savunuldu.

Açıklamada, bu ayın sonundan itibaren tasarının yasalaşmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious