Ermeni özürüne sanal tepkiler

Ermeni özürüne sanal tepkiler.9199
  • Giriş : 07.12.2008 / 12:39:00

Bayramoğlu, Prof.Dr. Baskın Oran, Prof.Dr. İnsel ile Dr. Cengiz Aktar"ın öncüsü olduğu, "Ermenilerden Özür Diliyorum" kampanyası, yılbaşında imzaya açılacağı internette şimdiden etkisini göstermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSTANBUL'da bir grup aydının, gazeteci Ali Bayramoğlu, Prof.Dr. Baskın Oran, Prof.Dr. Ahmet İnsel ile Dr. Cengiz Aktar"ın öncüsü olduğu, "Ermenilerden Özür Diliyorum" kampanyası, yılbaşında imzaya açılacağı internette şimdiden etkisini göstermeye başladı. Dünyanın en çok kullanıcısına sahip sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta, 2 gün içerisinde konuyla ilgili 8 grup oluşturuldu.

Kampanyayla aynı adı taşıyan ve 1915'te Osmanlı Ermenileri'nin, tehcirle (göç ettirilerek) büyük felakete maruz bırakıldığını savunanların kurduğu iki grup, bini aşkın internet kullanıcısından destek buldu. "Özür" yanlısı sayfalara, tehcir ile o sırada yaşamlarını yitirdiği öne sürülen ölmüş kadın ve çocuk fotoğrafları konuldu.
Kampanya karşıtları ise, "Ermeniler'den Özür Dilemiyorum, Özür Bekliyorum", "Ermeniler'den özür dileyen sözüm ona aydınlardan utanıyorum", "Sözde soykırım kampanyasından ötürü tarihimden özür diliyorum" gibi başlıklar taşıyan 6 grup kurdu. Daha çok kampanyayı başlatacaklarını duyuran aydınların eleştirildiği bu gruplarda, Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'ta da yer bulan konuyla ilgili sözlerine dikkat çekildi. Atatürk'ün, “Binlerce çaresiz ve suçsuz ana ve çocukları işkenceyle öldürmüşlerdi. Tarihte benzeri görülmemiş olan bu vahşeti yapan Ermenilerdi” sözlerinin de geçtiği Nutuk'un 260 ve 261'inci sayfaları kaynak gösterilerek, Ermeni katliamına ilişkin söylentilerin doğru olmadığı, aksine, yabancı kuvvetler tarafından silahlandırılan Ermeniler'in Türkler'i katlettiği belirtildi. Yüzlerce kişinin üye olduğu kampanya karşıtı sayfalarda, özür dilemesi gereken tarafın Ermeniler olduğu savunuldu. Daha başlamadan bile sanal alemde tartışma yaratan kampanya, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Cengiz Aktar'ın Vatan Gazetesi'ne yaptığı açıklama sonrası ülke gündeminde yer bulmuştu. Cengiz Aktar, “Özür diliyorum” başlığı taşıyan, metninde, “1915'te Osmanlı Ermenileri'nin maruz kaldığı büyük felakete duyarsız kalınmasını reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” yazan kampanya hakkında bilgi verirken şunları söylemişti:

“İşte özür diliyorum. Tüm bunların konuşulmamış olmasından dolayı özür diliyorum. Tüm bunların yeterince paylaşılmamış olmasından özür diliyorum. Bu meselenin üzerinin bir şekilde kapatılmış olmasından özür diliyorum. Ancak bu şahsi bir özür tabii ki. Kimseyi bağlayan bir girişim değil.” Aktar, kampanyanın yılbaşında internette başlayacağını da belirtmişti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*