Ermeni sorunu ABD'de masaya yatırıldı

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Türk gönüllülerin girişimiyle düzenlenen ve ermeni meselesine farklı bir bakış açısı getiren konferans büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dallas'ta düzenlenen ermeni konferansında bir araya gelen akademisyenler, siyasilerin ve ülke parlamentolarının tarih yazamayacağını söylediler.

Sözde soykırım yalanlarını amerikan kongresine taşıyan ermeni diasporası zor günler yaşıyor. Türk gönüllülerin çabalarıyla gerçeği öğrenen çok sayıda senatör ve temsilciler meclisi üyesi, sözde soykırım yalanları içeren tasarılara verdikleri desteği birbir çekiyor.

Türk gönüllüler Amerikan fikir dünyasının önde gelen isimlerinin de gerçeği görmelerini sağlayacak çalışmalar içinde. Dallas'ta düzenlenen 'şimdi ne yapmalı' konferansı, bugüne kadar sadece ermeni diasporasını dinlemiş akademisyenlere farklı bir bakış açısı getirdi.

Glissy Berberian / Teolog:

“Hepimizin yaratıcısı ortak. Geçmişte olanlar orda kalmalıdır. Türk ve Ermeniler olarak uzlaşma yolunu aramamız da onu memnun edecektir.”

Katılımcılar böyle bir konferansın bir ilk olduğunu ve daha fazla adım atılması gerektiğini ifade ettiler.

Maria Reis Habito/ Uluslararası İlişkiler Direktörü :

“Aynı organizasyonun hem Türkiye'de hem de Ermenistan'da yapılabilmesini diliyorum.”

Glenn M. Linden/ Tarih Profesörü:

“Ermeniler ve Türkler birbirleri ile konuşmalı. Aranan cevaplar konuşmalarda gizli.”

Bölgede olan olayların ahlaki yönden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu konferansla bugüne kadar ki bakış açılarının değiştiğine de dikkat çektiler. Çok sayıda ülkeden katılımla gerçekleşen konferans tutanakları daha sonra bir kitap olarak derlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious