Ermeni tasarısı geçerse İncirlik kapatılabilir!

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Amerikan Kongresindeki Ermeni tasarısının geçmesi durumunda, İncirlik Hava Üssü’nün kapatılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fried, ABD Hava Kuvvetlerinin Türk hava sahasından yararlanma imkanlarının kısıtlanabileceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinin Avrupa alt komitesinde düzenlenen Türkiye-ABD ilişkileri oturumunda konuşan Fried, Ermeni tasarısının geçmesinin iki ülke ilişkilerine olası etkisinin sorulması üzerine, Türk hükümetinin konuya ilişkin olarak kamuoyunun büyük baskısı altında kalacağını dile getirdiğini belirtti.

Fried, bu çerçevede İncirlik Üssü’nün kapatılması, ABD’nin Türk hava sahasından yararlanmasına kısıtlama getirilmesi ve Habur sınır kapısından geçişlerin yavaşlatılması gibi önlemlerin gündeme gelebileceğinin Türk tarafınca kendilerine iletildiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığının Avrupa ve NATO işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Dan Fata da, tasarının geçmesi durumunda Türk-ABD güvenlik ve savunma ilişkilerinin ağır darbe alacağını vurguladı.

Fata, aynı oturumdaki konuşmasında, "Tasarının geçmesinin Türk kamuoyunda yaratacağı hissiyat muhtemelen Türk hükümetini, bizim Irak ve Afganistan’daki güçlerimizin harekat kabiliyetinin önemli ölçüde zarar görmesine yol açabilecek önlemler almaya itebilir. Bunlar arasında ABD’nin İncirlik Üssü’nden yararlanmasına kısıtlama getirilmesi, hatta bunun yasaklanması yer alabilir" dedi.

Dan Fata, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye’nin teröre karşı küresel savaşa ve ABD’nin stratejik hedeflerine katkısı büyük önem taşıyor ve bunların hepsi risk altına girebilir. Daha geniş olarak bakıldığında bu kritik NATO müttefikiyle olan ilişkilerimiz ciddi ve kalıcı bir darbe alır ki, bu da bizim Orta Doğu’da kısa ve orta vadeli amaçlarımıza ulaşma kabiliyetimize önemli ölçüde zarar verir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious