Ermeni tasarısı görüşülmeye başlandı

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Fransa'da sözde Ermeni soykırım iddialarını kabul etmeyenlere para ve hapis cezası verilmesini öngören tasarı mecliste görüşülmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Mecliste tasarının geçmesi halinde yasalaşması için Senato'da da kabul etmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın onaylanması gerekiyor. Fransız hükümeti tasarıyı desteklememesine rağmen iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) parti kararı almadı.

Fransız işadamları da tasarının geçmesi halinde Türkiye'deki işlerinin zora gireceğinden korkuyor. Ticaret Bakanı Christine Lagarde dün mecliste yaptığı konuşmada, "Fransız şirketlerin işleri zor durumda. Bu işleri riske etme zamanı değil." dedi.

UMP vekili Patrick Devedjian, "Almanya'nın Yahudi Soykırım'ını kabul etmediğini düşünün. Bu kesinlikle kabul edilemez." dedi. Ancak aynı partiden Michel Barnier, "Fransa'nın bu konuda tarihin savcılığını yaptığını bilmesi lazım." dedi.

Fransa, 2001 yılında sözde Ermeni soykırım iddialarını kabul etmişti. Geçtiğimiz Mayıs ayında gündeme gelen tasarı seçimlere kısa bir süre kala tekrar meclis gündemine getirildi. Mecliste görüşmeler başlarken tasarının öğlen saatlerinde oylanması bekleniyor.

Fransa'da 400 bin Ermeni yaşıyor. Seçimlere az bir süre kala Ermenilerin mecliste güçlü bir lobi kurduğu gözleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious