Ermenice üniversiteye girdi

Ermenice üniversiteye girdi.17228
  • Giriş : 20.02.2008 / 12:18:00

Ermeni Konferansı'nın iptal edildiği üniversitede Ermenice okutulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ermeni Konferansı'nın iptal edildiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Ermenice seçmeli dil dersi olarak ders programına girdi.

2007-08 eğitim öğretim yılını ikinci yarısında açılan ilk ders Ermenice harflerle Türkçe yazılmış metinleri incelemeyi hedefliyor.

SINIF DOLDU

Önümüzdeki döneme Modern Batı Ermenicesine giriş niteliğinde alfabe, temel sözcük bilgisi, dil bilgisi kuralları ve metin okuma çalışmaları içeren iki ders açılacak. ARM 105 koduyla seçmeli olarak açılan ders, kayıtların başlamasıyla birlikte kotasını doldurdu ve öğrenciler ders için bekleme sırasına girdi.

Üniversitenin dil programlarında uyguladığı yaklaşım doğrultusunda Ermenice, kültürel tarihle birlikte öğretilecek.

Ermenice, Osmanlı tarihi üzerine çalışan araştırmacıların farklı kaynakları tarama becerisi kazanması açısından önem taşıyor.

ERMENİ KONFERANSI İPTAL EDİLMİŞTİ

Boğaziçi Üniversitesi'nde 23-25 Eylül 2005 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan "İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları" konferansı aralarında Ergenekon davasında gözaltına alınan Kemal Kerinçsiz'in de bulunduğu avukatların itirazı sonucu iptal edilmişti.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Hukukçular Birliği Derneği Başkanı Avukat Mustafa Özkurt ile Yönetim Kurulu üyeleri Avukat Kemal Kerinçsiz, Avukat Namık Nas, Avukat Zekeriya Şerbetçioğlu ile Avukat Akif Tanrıöver tarafından "yürütmenin durdurulması istemiyle" yapılan başvuruyu oy çokluğuyla kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious