Ermeniler, Van'da 80 bin kişiyi katletti

Ermeniler, Van'da 80 bin kişiyi katletti  .21837
  • Giriş : 20.03.2008 / 16:58:00

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 23 Mayıs 1915 tarihinde Van'da Ruslar ve Ermeniler tarafından 80 bin Türk'ün öldürüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm Kadın Lobisi Derneği tarafından Şişli'de bulunan Grand Cevahir Otel'de "Ermeni Sorununda Hakikatler ve Hurafeler" konulu panel düzenlendi. Panele; TTK Başkanı Halaçoğlu, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aygün Attar, Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem, Erol Mütercimler ve çok sayıda davetli katıldı. Panelde konuşmacı olarak gözüken Türkiye Ermeni Patriği Mesrob II Mutafyan ise rahatsızlığı nedeniyle katılamadı.

Yusuf Halaçoğlu, Ermeni meselesi ile ilgili ortaya attığı iddaları yineleyerek, 23 Mayıs 1915 tarihinde Van'da Ermeni ve Ruslar'ın 80 bin insanı katlettiğini söyledi. Halaçoğlu, "Kars'ta, Erzurum'da, Bitlis'te, Ardahan'da, Iğdır'da yüzlerce toplu mezar var. Kars'a 7 kilometre uzaklıkta bulunan Derecik köyünde 476 kişinin samanlıkta Ermeni çeteleri tarafından yakıldığını gösteren fotoğraf belgeleri bulunuyor" dedi. Halaçoğlu, konuyla ilişkin fotoğrafları da sunum gösterisinde katılımcılara aktardı. Osmanlı devletinin 1915 yılında Ermeni kafilelerine saldıran bin 673 kişiyi mahkemeye sevk ettiğini de belirten Halaçoğlu, bu kişilerin idam edildiğini dile getirdi.

Ermeni meselesinin diyalogla çözülmesi gerektiğini belirten Halaçoğlu, "Biz diyoruz ki; bu konuyu buradan konuşarak değil, Ermeni meslektaşım oradan konuşarak değil, diyalog kuralım, birlikte araştıralım ve ne olduğunu birlikte ortaya koyalım. Tarih yalan söylemez, her şey doğrularıyla ortaya konur herkes kabul etmek zorunda kalır. Biz diyaloga açığız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious