Ermeniler ABD kongresinde tören düzenledi

Ermeniler ABD kongresinde tören düzenledi.17509
  • Giriş : 23.04.2009 / 13:56:00

Ermeniler, ABD Kongresi'nde sözde soykırımın yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesi bir anma töreni düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Toplantı, Ermeni din adamları tarafından yapılan dua ile başladı. Toplantıda konuşan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD'nin, Ermeni iddialarını tanımasının zamanı geldiğini söyledi. Sözde soykırımdan kurtulduğu iddia edilen iki kişinin de salonda yer aldığı toplantıda, bir konuşma yapan Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Steny Hoyer ise ABD Başkanı Barack Obama'dan, Ermeni iddialarını tanımasını istedi. Obama'nın adayken soykırımı desteklediğini belirten Hoyer, Başkan sıfatıyla da bunu yapması gerektiğini iddia etti.

Demokrat Parti California Milletvekili Adam Schiff ise, Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına değinerek, tarihi gerçekler kabul edilmeden bir uzlaşıya varılmasının mümkün olmadığını öne sürdü. Ermenistan'ın Washington Büyükelçisi Tatoul Markarian da Ermenistan'ın, Türkiye ile diplomatik ilişkiler kurmaya ve sınırın açılmasına hazır olduğunu, ilişkilerin normalleştirilmesini önemli gördüğünü söyledi.

Toplantıya çok sayıda kongre üyesinin yanı sıra ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi de katıldı. Pelosi konuşmasında, geçmişte olanların göz ardı edilerek bir ders alınmasının mümkün olmadığını belirterek, Ermeni soykırımın gerçekleştiğini bunun tanınmasının da artık vaktinin çoktan geldiğini öne sürdü. Toplantıya katılmasının kendisi için bir onur olduğunu kaydeden Pelosi, 'soykırımın' varlığının tanınmasının Amerikan değerlerini onurlandıracağını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*