Ermeniler kime oy versin?

Ermeniler kime oy versin?.9340
  • Giriş : 09.06.2007 / 22:48:00

Ermenilerin CHP'ye yakın olduğu, oylarını CHP'ye vermesi gerektiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MEHMET KAMIŞ yazıyor...

Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'ın, Almanya'da yayınlanan Der Spigel dergisinin internet sitesine, oyunu AK Parti'ye vereceğini açıklaması Türkiye'de farklı bir tartışmaya neden oldu. Bazı çevreler ve birtakım köşe yazarları Patrik'in bu açıklamasına fena halde kızdı ve Ermenilerin CHP'ye daha yakın olması, oylarını bu partiye vermesi gerektiğini iddia etti.

Mesrob Mutafyan, 'Oylarımızı AK Parti'ye vereceğiz' sözlerinde ne kadar samimidir, bilinmez. Bir azınlık psikolojisi içinde iktidarla ters düşmeme adına mı, yoksa gerçekten inandığı için mi öyle söylüyor bilemem... Ancak bu sözün bizdeki bazı yerleşik düşüncelere ters geldiği muhakkak. Onlara göre Hıristiyan bir Ermeni'nin İslam dini ile barışık AK Parti yerine laikliği savunan CHP'yi desteklemesi daha doğru bir hareket olacaktır. Hatta daha doğru hareket de ne demek; mutlaka CHP'yi desteklemelidir, bunun tersini konuşmak bile son derece yersiz bir düşüncedir. Onlara göre Hıristiyanlığın karşıtı İslam'dır. Bu nedenle Hıristiyan ya da başka bir azınlık, laik bir partiye daha yakındır. Aslında bu, Türkiye gerçeklerinde hiç de doğru bir bakış açısı değildir. Bizdeki laiklik hiçbir dinî özgürlüğe sıcak bakmaz. Özellikle CHP'nin laiklik anlayışı iktidara gelmiş pozitivizm gibidir.

Batı demokrasilerinde farklı din ve etnik yapıda olan insanlar, büyük oranda sosyal demokratları destekler. Çünkü bu partiler daha az dindar olmakla birlikte, farklı dinî özgürlüklere son derece saygılı davranır. Azınlıkların özgürlükleri, dinî vecibelerini rahatça yapabilmeleri onlar için önemli bir konudur. Her türlü özgürlüğün yanında inanç özgürlüğünün de en keskin savunucusudurlar.

Ancak Türkiye'de durum hiç de böyle değildir. Bizim sosyal demokratlarımız özgürlüklerden çok yasakları sever. Demokrasiden çok cumhuriyeti sever (nasıl bir şeyse); ama cumhura da fazla güvenmenin doğru olmadığını düşünür. 'Asker her sorunu çözer' diye bakar. Ülkede yaşayan azınlıkları ve çoğunlukları (CHP için azınlık statüsündedir) potansiyel tehlike olarak görür.

CHP, kurulduğu günden beri jakoben bir kültüre sahip. Dayatan, adam eden, belirleyen bir parti. Zaten bazı köşe yazarları da Ermenilere, 'oylarınızı CHP'ye vermeniz gerekir' dedikten sonra "Türkiye laik devlettir. Bir din adamı siyasete nasıl karışır?" diye soruyor ve savcıları göreve çağırıyor. CHP'nin bugüne kadar özgürlükler, demokrasi, insan hakları konusunda herhangi bir çalışma içerisinde olduğu duyulmuş değil. Batılılaşmadan anladığı da sadece laiklik. CHP, hassas olduğu bu tek konuyu ise fertlerin dinî rahatlık içinde bulunması değil dinin toplumun dışına itilmesi olarak görüyor. Avrupa Birliği'ne karşı, dünyaya açılmaya karşı, gelişmeye karşı, toplumun değerlerine ve özgürlüklere karşı bir sosyal demokrat parti... Muhafazakar kesimin geçmişte de, bugün de kimliği belli olan azınlıklarla bir sorunu olmadı. Dini referans alan bir Müslüman, kendi ülkesinde yaşayan farklı dinlere mensup kişilerin can, mal, adil yargılama gibi haklarının mutlak surette koruma altına alındığını bilir. Son yıllarda Türkiye'de gayrimüslimlere karşı girişilen şiddet eylemlerinin arkasında bambaşka güçlerin olduğu açık. Bütün bunlar göz önüne alındığında herhangi bir azınlık mensubu neden CHP'ye oy versin ki?..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious