Ermeniler Moskova'da Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti

  • Giriş : 19.01.2008 / 16:09:00

Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in ölüm yıl dönümünde Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup Ermeni sessiz bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dink'in posterlerini ve Ermeni bayraklarını taşıyan grup Büykelçilik karşısında oluşturulan bölgeye karanfil bırakarak, mum yaktı. Taşkınlık yapmayan ve slogan atmayan 50 kişilik grubun Yunanistan ve Rusya bayrakları da taşıması dikkat çekti. Büyükelçilik önünde gerçekleşen gösteriye Süryani toplumunu temsilen 3-4 kişilik bir grubun da katılarak kendi bayraklarını açtı.


Gösteriye katılan ve Moskova'da yaşayan Ermeni Nikolay Yuhanov Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Dink'in Türkiye için de çok önemli bir gazeteci olduğunu ifade ederek, "Kendisi çok tanınmış bir gazeteci idi. Dink'in ailesi 1915 olayları sonrası Türkiye'yi terk etmedi. O Türkiye'de kendi haklarını savunmaktan endişe etmiyordu." dedi. Türkiye'de belli bir grubun milli ve dini azınlıkların peşinden koşmayı bırakmasını isteyen Yuhanov, "Bu Türkiye'nin kendisi için de gerekli. Türkiye gelişmiş dünyaya doğru yolculuğuna ancak bu şekilde devam edebilir." ifadelerini kullandı.


Gösteriye katılan Rusya Genç Hukukçular Birliği temsilcisi Ermeni Mufenka Nateli de Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için iki taraflı çabaların gerekli olduğun işaret ederek, "Türk ceza kanununda 301. maddenin bulunması Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisine bir hakarettir. Çünkü, bir toplum için ifade özgürlüğünün bulunması vazgeçilmez haklar arasındadır. Bu yasadan sadece Ermeni ya da diğer azınlıklar değil, Türk vatandaşlar da zarar görüyor. Bugün burada temel insan hak ve özgürlüklerini savunmak için bulunuyorum." değerlendirmesini yaptı. Rusya Ermeni gençleri birliğini temsilen konuşan Tigran Petresyan da Dink'in 1915 olayları ile ilgili gerçekleri söylediği için bunu hayatı ile ödediğini ifade etti.


"Dink'in katilleri Türkiye devletini hedef aldı"


Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan da Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink'in ölüm yıldönümü ile ilgili yayınladığı mesajında Dink'in katillerinin hedefinin demokratik Türkiye devleti olduğunu söyledi. Oskanyan Türkiye'nin konuşma özgürlüğü, azınlık hakları ve daha toleranslı olma yolundaki çabalarını hedef alan girişimin insanlardan çok düşünceleri hedef aldığını söyledi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Dink'in 2006 yılında iki kez Ermenistan'a geldiğini ve kendisinin her zaman Ermenistan ile Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesini savunduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious