Ermeniler Türk askeri istemezmiş!

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Bir grup Lübnanlı Ermeni Türk askerinin UNIFIL'e katılmaması için gösteri yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de Lübnan'da konuşlandırılacak BM barış gücüne asker gönderilmesi ile ilgili tartışmalar devam ederken, Türk askerinin bölgeye gelmesini istemeyen bir grup Ermeni öğrenci Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gösteri yaptı.
Çoğunluğunu üniversitelerde okuyan Lübnan vatandaşı Ermeni öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik kalabalık Beyrut'taki BM binası önünde toplandı. Açtıkları pankart ve attıkları sloganlarla Türk ordusunun Lübnan'a gelmesini istemediklerini ifade eden Ermeniler yoğun güvenlik önlemleri altında bir basın açıklaması yaptı. Türkiye'yi sözde Ermeni soykırımı ve Emenistan'ı tecrit etmekle suçlayan göstericiler BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup göndereceklerini açıkladılar. Türkiye'nin bir barış görevi için uygun olmadığının savunulduğu mektupta Lübnan'a konuşlandırılacak BM barış gücü UNIFIL'e katılacak ülkelerin Lübnan halkı tarafından kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

Lübnanlı yetkililer Türkiye'nin barış gücü içerisinde yer almasını isterken bu amaçla Başbakan Fuad Sinyora'nın yoğun temasları olmuştu. Lübnan halkı da gerek savaş devam ederken gerekse de ateşkes sonrasında Türkiye'nin UNIFIL içerisinde yer almasını istediklerini ifade ediyor. Ermeniler Lübnan'ı oluşturan yedi etnik kimlikten birisini oluşturuyor.

Türkiye'nin Lübnan'a asker gönderip göndermeyeceği tartışmaları devam ederken, Meclis Lübnan gündemiyle önümüzdeki Salı günü olağanüstü toplanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious