Ermeniler Türkiye'den toprak talepleri olduğunu ima etti!

Ermeniler Türkiye'den toprak talepleri olduğunu ima etti!.11316
  • Giriş : 21.12.2007 / 09:25:00

Ermenistan'ın üst düzey bir yetkilisi yıllardır hayalini kurdukları şeyi ağzından kaçırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan, Türkiye'den toprak talebinin hâlâ gündeminde bulunduğunu uzun bir aradan sonra ilk kez üst düzey bir yetkilinin ağzından kabul etti.
Ermenistan Parlamentosu'nda önceki gün başlayan ve dün de devam eden oturumların ilk gününde Ermenistan Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan yaptığı konuşmada, iki ülke arasında ilişkilerin düzelmemesinden Türkiye'yi sorumlu tuttu.

TÜRKİYE'NİN SINIRLARINI KABUL ETMİYOR

Oskanyan, Ermenistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana Ankara'nın Erivan için "kabul edilemez" koşullar ileri sürdüğünü söyledi ve "Önce iki koşul vardı. Sınırı bugünkü şekliyle kabul etmememiz ve soykırımın tanınması talebinden vazgeçmemiz. Daha sonra buna Karabağ sorununun Azerbaycan'ın lehine çözümlenmesi koşulu eklendi" dedi.

Geçmişte aşırı milliyetçi Ermeni partileri Türkiye'den toprak talebinde bulunduklarını açıklamıştı; ancak Oskanyan'ın bu sözleriyle uzun bir aradan sonra ilk kez üst düzey bir Ermeni yetkili, Erivan'ın Türk-Ermeni sınırının bugünkü halini kabul etmediğini ve bu şekilde dolaylı ifadeyle de olsa toprak iddiasını gündeme getirmiş oldu. Oskanyan konuşmasında ayrıca, "Türkiye'nin soykırım konusunu unutmamızı istemeye hakkı yok" ifadesini kullandı.

SEVR'E GERİ DÖNMEK İSTİYOR

Aynı toplantıda konuşan Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnaklar) Siyasi Direktörü Kiro Manoyan, Türk-Ermeni sınırının Sevr Antlaşması ile belirlendiğini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun belgeyi imzaladığını söyledi. Manoyan, Ermeni parlamentosunun hükümetin Sevr'in belirlediği sınırları tanımayan anlaşma ya da belgeleri imzalamasını yasaklayan bir karar almasını istedi.

Avrupa Birliği temsilcisinin de izlediği dünkü oturumda konuşan Ermenistan'ın Kanada'daki eski Büyükelçisi Ara Papyan ise 1914-1919 yılları arasında yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye'nin Ermenistan'a 41.5 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini ileri sürdü.

Oturumlara Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la yazar Orhan Pamuk'un da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi davet edildi, ancak hiçbiri katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious