Ermenilerden elektrik alacağız!

Ermenilerden elektrik alacağız!.20962
  • Giriş : 25.11.2008 / 17:27:00

Dünyanın en güvensiz nükleer enerji üreticisinden elektrik alacağız..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji dar boğazı nedeniyle nükleer enerjiye geçiş kararı alan Türkiye, kısa vadede sonuç alamayacağını anlayınca en 'güvensiz nükleer çözüm'e yöneldi. Türkiye dünyanın en güvensiz nükleer santrali, Metzamor'dan elektrik almaya başlıyor.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki açılımlardan biri daha hayata geçiyor. Ancak bunun faturası diğerlerine göre daha ağır olabilir. Çünkü, 1 Mart'tan itibaren Türkiye'ye elektrik göndermeye başlayacak Ermenistan bu enerjisini Türkiye sınırındaki Metzamor Nükleer Enerji Santrali'nde üretiyor.

EN TEHLİKELİ SANTRAL

Metzamor, birinci dereceden deprem bölgesinde olduğu için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Avrupa Birliği tarafından dünyanın en tehlikeli nükleer santrali olarak kabul ediliyor. UAEK ve AB'nin defalarca uyarmasına rağmen kapatılmayan santral, irili ufaklı 150'den fazla kaza atlattı.

AB ERMENİSTAN'A PARA BİLE TEKLİF ETTİ

1988 yılında bir depremde hasar gören nükleer santral kapatılmıştı ancak Azerbaycan savaşının ardından enerji dar boğazına giren Erivan yönetimi, 1995 yılında çareyi santrali açmakta buldu. Avrupa Konseyi, Ermenistan'a santrali kapatması için 100 milyon euro teklif etti ancak bu rakamı az bulan Erivan 1 milyar dolar talep etti.

EN BÜYÜK TEHDİT IĞDIR'A

Metzamor'da meydana gelebilecek bir kazanın vuracağı ilk yerleşim yeri Iğdır. Çünkü bu santralin kente uzaklığı sadece 16 kilometre. Uzmanlara göre böyle bir facia sonrasında Iğdır haritadan silinecek. Çevre kuruluşları ve UAEK ile AB'nin baskılarına rağmen Türkiye hiçbir zaman Ermenistan nezdinde bu santralin kapatılması için resmi bir başvuru yapmadı.

24 SAAT ÖLÇÜM YAPILIYOR

Türkiye'nin resmi olarak yaptığı tek şey ise Iğdır'a 14 ölçüm cihazı yerleştirmek oldu. TAEK'in kontrolünde kurulan "Türkiye Radyasyon Erken Uyarı Sistemi Ağı" 24 saat kesintisiz olarak bölgedeki radyasyon düzeylerini kontrol ediyor ve havadaki Gama ışınındaki artış uyarı eşik değerinin üzerine çıktığında Ankara'daki TAEK Kriz Merkezi'ni otomatik olarak uyarıyor. Kaza meydana geldiğinde Ankara'yı uyaran bu cihazların bölge halkını kurtarmak için ne işe yarayacağı ise soru işareti.

İLK AŞAMA 1.5 MİLYAR KİLOVAT

Türkiye'ye 1 Mart'ta elektirk vermeye başlayacaklarını duyuran Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Armen Movsisyan, "Türkiye tarafında halen hazırlık çalışmalarının sürdüğünü, bu çerçevede Kars'taki elektrik altyapı bakım çalışmalarının yapıldığını” söyledi.

Elektrik satışı konusunda Türkiye'den “Unit” firmasıyla yapılan anlaşmanın Eylül 2008'de Erivan'da imzalandığını belirten Movsisyan, elektrik nakil konusunda ülkesi tarafındaki sorunların çözüldüğünü, Türkiye tarafındaki çalışmaların da belirlenen takvim doğrultusunda devam ettiği haberinin kendine ulaştığını söyledi.
Türkiye tarafına ilk etapta yılda 1,5 milyar kilovat saat elektrik sağlanacağını dile getiren Movsisyan, daha sonra bunun 3,5 milyar kilovat saate kadar çıkmasının planlandığını kaydetti.

Türkiye-Ermenistan sınırının Yukarı Karabağ'daki işgalin devam etmesi nedeniyle kapalı olduğunu anımsatan siyasi gözlemciler ise söz konusu elektrik naklinin gerçekleşmesi durumunda insani yardım konuları dışında kapalı olan sınırın fiili olarak açıldığı anlamına geleceğine dikkati çekiyor.

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*