Ermenilere karşı 'hodri meydan' ilanı

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Türkiye, ABD’nin siyasi ve iş çevrelerinde etkin dört önemli gazetesine dev ilanlar vererek, Ermenileri “Tarihi gerçekleri tüm dünyanın gözü önünde belgeleriyle ortaya koymaya” davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’de yayınlanan New York Times, Washington Times, Los Angeles Times ve Kongre çevrelerinde etkili olan Politico isimli gazetelerde tam sayfa yer alan ilanlarda, Ermeni tasarısı gündeminde bulunan Kongre’ye de son derece anlamlı mesajlar verildi. Bu mesaj ilanlara, “Siyasetçilerin işi, tarihi gerçekleri çarpıtıp, bunun üzerinden siyaset yapmak değildir. Tarih tarihçilerin işidir” sözleriyle yansıdı.

İlanlarda Başbakan Tayip Erdoğan’ın Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan’a, üçüncü ülkelerden katılımların da olabileceği ortak bir tarih komisyonu kurulması önerisi yaptığı, bu önerinin tüm dünya tarafından takdirle karşılanmasına rağmen, Erivan yönetiminin bu öneriyi dikkate almayarak, Türkiye’nin iyi niyetli çabalarına olumlu yanıt vermediği belgeleriyle ortaya konuldu.

Aynı şekilde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Erdoğan’ın girişimiyle ilgili ABD ve Avrupa’da yaptığı değerlendirmeler ile Ankara’nın uzun bir süreden beri Erivan’dan beklediği yanıtla ilgili sözleri de ilanlarda yer aldı.

ABD Başkanı Bush ve eski Başkan Bill Clinton’n “Tarih, tarihçilerin işidir” mesajını veren sözleri ile Türkiye’nin ABD açısından ne derece önemli ülke olduğunu ortaya koyan görüşlerinin yansıtıldığı ilanların, özellikle Kongre çevrelerinde büyük etki yaptığı bildirildi.

ABD’deki Ermeni lobisinin, Türkiye’nin ilanlarını yayınlayan gazetelerin yönetimlerine, ilanları yayınlamamaları için yoğun baskı yaptığı, ancak gazete yönetimlerinin bu baskıyı dikkate almadıkları öğrenildi.

Bu arada Washington’dan Ankara’ya ulaşan ilk bilgiler, ABD Başkanı George Bush’un bugün yapacağı 24 Nisan konuşmasında “soykırım” ifadesini kullanmayacağının kesinleştiği yönünde oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious