Ermeniler'e Kürt aşiretler saldırdı

Ermeniler'e Kürt aşiretler saldırdı.43906
  • Giriş : 28.12.2007 / 09:30:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Temsilciler Meclisi üyelerine "Kürt aşiretler Ermeniler'e saldırdı. Osmanlı Devleti, bunun için onları korudu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Büyükelçisi Ross Wilson'ın, Türkiye'yi ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi üyelerine verdiği yemeğe, Bakan Gönül, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Vahit Erdem, Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Suat Kınıklıoğlu, AK Partili Ali Rıza Alaboyun ile MHP'li Tuğrul Türkeş katıldı.

Yemeğin gündem konuları ise Irak, İran, sözde Ermeni soykırımı ve Kıbrıs oldu. Ermeni soykırımı iddiaları konusunda Gönül, Türkler ve Ermeniler'in uzun yıllar birlikte yaşadığını belirterek, "O yıllarda Ruslar, Ermeniler'i örgütledi. Zor anımızda bizi arkamızdan vurdular. Osmanlı da önlem almak zorunda kaldı. Osmanlı toprakları içinde Ermeniler'in yer değiştirmesi kararı alındı. Bu sırada çok sayıda insan hayatını yitirdi" dedi.

ERMENİLER'E KÜRTLER SALDIRDI

O dönem bölgede ağırlıklı olarak Ermeni ve Kürtler'in bulunduğunu, Ermeniler'in şehirlerde yaşayıp ticaretle uğraştığını, çok zengin olduğunu anlatan Gönül, "Şehirler boşaltılırken ve yol boyunca Kürt aşiretlerin saldırısına uğradılar. Osmanlı, Ermeniler'i bu saldırılara karşı da korumak durumunda kaldı" diye konuştu.

"İRAN IRAK'A BENZEMEZ"

ABD'li parlamenterler değerlendirme yapmak yerine soru sorup dinlemeyi tercih etti. Söz, ABD'nin önümüzdeki dönemde saldıracağı savunulan İran'a gelince Gönül, uyarıda bulundu. "İran, Irak'a benzemez. İran halkı müdahaleyi Iraklılar gibi karşılamaz" diyen Gönül, ABD'nin bu ülkeye yönelik bir operasyon düzenlemesi halinde başarısız olma ve bölgenin daha da karışmasının olasılığının yüksek olduğunu ima etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious