Ermenilerin gösterisine izin yok

Ermenilerin gösterisine izin yok.16564
  • Giriş : 16.04.2008 / 14:49:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 15:16:04

Moskova'da yaşayan Ermeni diasporası her yıl 24 Nisan'da Moskova Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdikleri 1915 olayları ile ilgili gösterilere bu yıl izin verilmeyebileceği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Ermeni Birliği Genç Organizasyon başkanı Levon Mukunyan PanArmenian haber sitesine yaptığı değerlendirmede belediyenin bu yıl gerçekleşecek gösteriler için izni geciktirdiğini, izin verilmeyebileceğini açıkladı. Mukunyan, «Yetkili makamlara izin için başvurduk. Ancak bize hala bir cevap verilmedi.» dedi.

Moskova Türkiye Büyükelçiliği'nden Cihan Haber Ajansı'na yapılan açıklamada her yıl 24 Nisan'da geleneksel hale gelen elçilik önünde gerçekleşen Ermeni protesto gösterilerine izin verilmemesi için Moskova şehir yönetimine başvuruda bulundukları belirtildi. Görevini tamamlamak üzere olan Moskova Türkiye Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent'in 24 Nisan'da bir veda resepsiyonu vereceği, ancak bunun iptal talebi ile ilgili olmadığı kaydedildi. Elçilik gösterilerin gerçekleşmemesi için bundan önceki yıllarda da benzer başvuru yaptıklarını açıkladı.

Diğer taraftan PanArmenian haber sitesi de 24 Nisan'da büyükelçiliğin bir resepsiyon vereceği, iznin de bu gerekçe ile iptal edilebileceğini duyurdu. Moskova'da yaşayan Ermeni diasporası aynı gün İtalyan kardeşler Paolo and Vittorio Taviani'nin kaleme aldığı sözde soykırımı konu alan Lark Farm'ın Rusça tercümesinin tanıtımını yapacak.

Moskova'da yaşayan Ermeniler geçen yıl PKK yanlısı gruplar ve Rum azınlıklarla birlikte büyükelçilik önünde gösteri yapmıştı. Gösterilerde PKK terör örgütü sözde lideri Abdullah Öcalan posteri taşıyan gruplar elçilik bahçesine de iki adet molotof kokteyl atmıştı. Türk bayrağını yakan ve Atatürk posterini yırtan grup uzun süre Türkiye aleyhine sloganlar atmıştı.

Elçilik görevlileri her yıl 24 Nisan'da düzenlenen gösterilerde Rus polisinin güvenlik önlemlerini artırmasını istiyor. Cihan Haber Ajansına açıklamada bulunan elçilik görevlileri elçiliğin hemen yanı başında bulunan kreşin tam güvenliğinin sağlanmaması ve göstericilerin elçilik binasının yakınına kadar gelebilmelerinden rahatsızlıklarını dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious