Ermeni'lerin yaptığı katliam fotoğraf sergisinde

Ermeni'lerin yaptığı katliam fotoğraf sergisinde.19518
  • Giriş : 12.04.2008 / 14:52:00

Ermeni katliamlarını anlatan fotoğraf sergisi Bursalılarla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmacı-Yazar Ali Eşref Uzundere'nin, Erzurum, Kars, Iğdır ve Van'da 5 yıl boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan ve Ermeni katliamlarını anlatan fotoğraf sergisi Bursalılarla buluştu.

Iğdır Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği katkılarıyla Barış Manço Kültür Merkezi'nde açılan sergi yoğun ilgi gördü. Serginin açılışına İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, Iğdır Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Kurban Gürbüz ve vatandaşlar katıldı. Toplam 90 fotoğrafın sergilendiği ekinlikte, Ermeni mezalimini ortaya koyan kazılarda elde edilen bulgular yer alıyor.

Asala terör örgütünün Türk bürokratlara yönelik eylemlerinin sürdüğü yıllarda, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yapılan bir paneli dinlerken Ermeni mezalimi belgelerini fotoğraflamaya karar verdiğini anlatan Uzundere, katliamı belgelemek için 5 yıl boyunca il il dolaşıp kazı çalışmalarına katıldığını söyledi. Katliamı bire bir yaşamış 28 şahitle konuştuğunu aktaran Uzundere, şahitlerin anlattıklarını ve kendi izlenimlerini kitap haline getirdiğini ifade etti.

"İnsanlık Suçu" ve "Iğdır Oda Köyü Katliamı" adıyla basılan kitapların Kültür Bakanlığı tarafından kaynak kitaplar arasına alındığını vurgulayan Uzundere, yaptığı çalışmalar sırasında çok büyük trajedilerle karşılaştığını dile getirdi.

Uzundere, serginin bir hafta boyunca izlenime açık olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious