Ermenistan, İran gazını Avrupa'ya taşıyacak

  • Giriş : 24.12.2007 / 15:35:00

Ermenistan Enerji Bakanı Armen Movsisyan, İran'dan Ermenistan'a ulaşan doğalgaz boru hattının genişletilerek Avrupa'ya ulaştırılması projesini desteklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekim ayında Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da hattın Avrupa'ya doğru uzatılmasını istemişti. Ahmedinejad hattın ilk aşamasının açılışını da Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'la birlikte Mart ayında gerçekleştirmişti.

Movsisyan açıklamasında İran'ın Avrupa ülkeleri ile doğalgaz arzı konusunda gerekli mutabakatı sağlaması durumunda Ermenistan üzerinden İran doğalgazının Avrupa'ya ulaşmasının en kısa ve en verimli yol olduğunu söyledi. Ermenistan Enerji Bakanı, "Ekonomik boyutunun değerlendirilmesinin ardından projenin uygulamaya konulmasını destekliyoruz. Ermenistan böyle bir karar alması durumunda da hiç kimse ülkemizin ve ekonomimizin yararına olacak bu projenin uygulamaya konulmasını engelleyemez." dedi.

İran'dan Ermenistan'a doğru uzanan 141 km'lik doğalgaz boru hattının 2009 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Başlangıçta 400 milyon metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacak hattın tamamının işler hale gelmesinden sonra yıllık 2,3 milyar metreküpe ulaşacak. Rusya'nın karşı çıkması yüzünden 250 milyon dolara mal olacak proje 1992 yılında imzalanmasına rağmen ancak 2004 yılında inşasına başlanabilmişti. Rusya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci doğalgaz rezervlerine sahip olan İran en çok ihracat yolları olmaması nedeni ile sıkıntı yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious