Ermenistan, Türk Bayrakları'na el koydu

Ermenistan, Türk Bayrakları'na el koydu.5236
  • Giriş : 12.09.2008 / 03:20:00
  • Güncelleme : 11.09.2008 / 22:06:08

Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinde millî maçla başlayan bahar havası sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erivan yönetimi, Ankara ile görüşmeleri sürdürme isteğini çeşitli vesilelerle ortaya koyuyor.

İki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmadığından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçtiğimiz hafta yaptığı Erivan ziyaretinde Türk heyeti görüşmelerde kullanılmak üzere beraberinde Türk bayrakları da götürdü. "Anlaşılan bu bayraklar artık bize lazım olacak. Kalmalarında fayda var." diyen Ermeni yetkililer, Türk heyetinden bayrakların kendilerinde kalmasını talep etti. Ankara da bu anlamlı mesaja olumlu cevap vererek bayrakların Erivan'da kalmasına itiraz etmedi.

Ermeni tarafı Erivan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül ile Bakan Babacan'a çok yakın ve sıcak bir ilgi gösterdi. Jest olarak sözde soykırım anıtının ışıklarını söndürten Ermeni Cumhurbaşkanı Sarkisyan, olumlu tavrını maç esnasında da sürdürdü. Serj Sarkisyan, Türkiye'nin 2-0 kazandığı maçta her golden sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Babacan'ın elini sıkarak A Millilerin başarısını tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Erivan'a gitmesine Avrupa Birliği'nden büyük destek gelmişti. Avrupalı bakanlar, bu desteği geçtiğimiz hafta Ali Babacan'a hareket diliyle de gösterdi. Babacan, Fransa'da gerçekleşen AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısına katıldı. Erivan'daki maça yetişmek isteyen Babacan, öğle saatlerinde ayağa kalkarak bakanlara durumu anlattı ve izin istedi. Ziyarete destek veren AB'nin 27 üyesinin dışişleri bakanı ayağa kalkarak Türkiye'nin bu cesur adımı sebebiyle Babacan'ı alkışladı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*