Ermenistan açılımı askıya mı alındı?

Ermenistan açılımı askıya mı alındı?.7641
  • Giriş : 18.06.2009 / 20:06:00

Türkiye'nin, Ermenistan-Türkiye maçıyla başlayan Ermenistan'la yakınlaşma çabalarını Azerbaycan'dan gelen tepki nedeniyle durdurduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye - Ermenistan arasındaki yakınlaşma çabalarını yakından izleyen AB'nin Kafkas elçisi Peter Semneby, "Türkiye, içerden ve Azerbaycan'dan gelen tepkiler nedeniyle yakınlaşma çabalarını durdurdu" dedi. AB temsilcisi, "Türkiye geri adım attı. Bu duraklama sürecinin çok uzun sürmemesi gerek" dedi.

Ermenistan basını, geçtiğimiz hafta Erivan'ı ziyaret eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye ve Ermenistan'a "Arabulucu olabiliriz" dediğini yazdı.

JAPONYA'DAN AZERİLERE DESTEK

Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanı Hirofumi Nakasone, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve barışçıl yollarla çözümünden yana olduklarını söyledi. Nakasone, ülkesine resmi ziyarette bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bu açıklamayı yaptı.

"Karabağ sorunu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubunun aracılığıyla, sınırların dokunulmazlığı, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve uluslararası ilkeler doğrultusunda barışçıl yollarla çözüme kavuşturulmalı" diyen Nakasone, Kafkasya'nın dünya ülkeleri ve halkları için barış bölgesi olma imkanlarına sahip olduğunu ifade etti.

Nakasone, Asya ile Avrupa'yı birleştiren Kafkasya'da uluslararası taraftarların yapıcı işbirliğinde bulunabileceklerine inandıklarını ve bölgenin gelişmesi için desteklerini sürdüreceklerini belirtti. Memmedyarov da ikili ilişkilerin memnun edici düzeyde olduğunu, NATO'nun "Barış İçin Ortaklık" programı çerçevesinde Japonya ile işbirliklerine büyük önem verdiklerini söyledi.

Temasları kapsamında Başbakan Taro Aso ile de bir araya gelen Memmedyarov, bu görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası projeleri ele aldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov'un temaslarını tamamlayarak 21 Haziranda Japonya'dan ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*