Ermenistan ateşkes ihlal etti: "3 Azeri şehit"

Ermenistan ateşkes ihlal etti:
  • Giriş : 05.03.2008 / 11:32:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 11:45:38

Bölgede 1994 yılında imzalanan ateşkesten bu yanan henüz bir anlaşma sağlanamadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan ve Azerbaycan arasında 1994 yılında imzalanan ateşkesten bu yanan henüz bir anlaşma sağlanamaması bölgede tansiyonun artmasına neden oluyor.

Dünden bu yana sınırda farklı bölgelerde çıkan çatışmalarda 12 Ermeni, 3 Azeri askeri öldü. Onlarca yaralı var. Ermenistan'ın içerde yaşanan sorunları kapatmak için Ermeni halkının ve dünya kamuoyunun dikkatini Ermeni-Azeri çatışmasına çekmeye çalıştığı iddia ediliyor. Ermenistan 19 Şubat cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto eden göstericileri şiddet kullanarak dağıtmış, dokuz kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Ülkede ilan edilen olağanüstü hal 20 Mart'a kadar devam edecek.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın sözcüsü Eldar Sabiroğlu'nun yaptığı açıklamaya göre Ermeni askerlerinin sınırın farklı bölgelerinde ateşkesi ihlal etmeleri üzerinde çatışma çıktı. Sabiroğlu bölgedeki olayların devam ettiğini kaydederek, "Ermenistan içerde yaşadığı sorunları kapatmak için Ermeni halkının ve tüm dünyanın dikkatini Ermeni-Azeri çatışmasına yönlendirmek istiyor. Ermenistan askerlerinin Azerbaycan sınırında yaptıkları tüm ihlallerin gerçek nedeni bu. Azerbaycan ordusu kendisine yönelik tüm saldırılara cevap verme hakkına sahip. Sınırı ihlal eden 12 Ermeni askeri öldürüldü ve 15 Ermeni askeri de yaralandı. 3 Azeri askeri hayatını kaybetti. " dedi.

Azerbaycan Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu başkan yardımcısı Aydın Mirzazade, Ermenistan'ın içerdeki tansiyonu düşürmek için sınırda şiddete başvurduğunu söyledi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve ekibinin seçim ihlalleri nedeni ile ülkede oluşan gerilim ve şiddeti yönlendirmek istediğini kaydeden Mirzazade, "Ermeni halkının düşüncelerini değiştirmek istiyorlar. Ama Azerbaycan her türlü ihlale cevap verecek güçtedir." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki barış görüşmelerini sürdüren Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk grubunu bilgilendiren Ermenistan Savunma Bakanı Mihail Arutyunian, Yukarı Karabağ'da Azerbaycan askerrleri ve Ermenistan askerleri arasında sınır ihlalleri yaşandığını doğruladı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan da Azerbaycan'ın Ermenistan'da yaşanan iç sorunları kullanmak istediğini iddia ederek Bakü'yü ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Oskanyan açıklamasında, "Azeri birlikleri Ermenistan topraklarına girmeye çalıştı. Ancak askeri birliklerimiz gerekli cevabı verdi. 2 Azeri askeri öldü, bir kaç da Ermeni askeri yaralandı." savunmasında bulundu.

ULUSLARARASI TOPLUM ÇÖZÜM ÜRETMİYOR

Minsk grubunun 14 yıldır sürdürdüğü müzakerelerde herhangi bir çözüme ulaşamaması son dönemde 'savaşla çözüm' söylemlerinin artmasına neden olmuştu. Azerbaycan Savunma Bakanı Safar Abiyev Ermenistan'ın saldırgan politikalarından vaz geçmediğini, iki ülke arasında bir savaşın kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Bağımsız Devletler Topluluğu Astana zirvesinde Ermenistan'la savaşın yüzde yüz olduğunu ifade eden Abiyev, "Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermeni işgali altında." gerekçesini dile getirmişti.

Uluslararası toplumun çözüm konusunda kayıtsız kaldığı kriz bölgesi ile ilgili düşünce kuruluşu 'Uluslararası Kriz Grubu da bir rapor yayınlayarak uyarıda bulunmuştu. Ermenistan'ın işgal ettiği toprakları boşaltmasını isteyen düşünce kuruluşu, Azerbaycan ve Ermenistan'ın sürdürdükleri silahlanma yarışı ve artan kavgacı söylemleri nedeni ile bölgenin yeni bir savaşın eşiğine geldiği tespitinde bulunmuştu.

SEÇİMLER BÖLGEDE DURUMU KARMAŞIK HALE GETİRİYOR

Uluslararası toplumun bölgede muhtemel savaş tehlikesini yeterince ciddiye almadığı kaydedilen raporda, "Savaş riski her geçen gün artıyor. Seçimler bölgedeki durumu daha karmaşık hale getiriyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla ateşkes ihlalleri görebiliriz. Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmak için petrol gelirlerinin azalacağı 2012 yılında askeri çözüm yolu arayabilir." tespiti yapılmıştı.

Raporda bugüne kadar Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde ABD, Rusya ve Fransa'nın katılımı ile oluşan Minsk Grubu'nun sürdürdüğü müzakerelerin bölgede barış için sürdürülen tek girişim olduğu belirtilmişti. Azerbaycan ve Ermenistan liderlerine görünüşte barış taraftarı olsalar da siyasi anlamda yeterince irade ortaya koyamadıkları eleştirisi getirilen raporda; Avrupa Birliği, ABD ve Rusya da taraflara siyasi ve ekonomik anlamda herhangi bir baskı uygulamadıkları için eleştirilmişti.

On binlerce insanın hayatını kaybettiği ve bir milyondan fazla Azerinin göçmen konumuna düştüğü Azerbaycan toprakları yukarı Karabağ'da Ermenistan işgali devam ediyor. 1994 yılından bu yana sürdürülen müzakerelerde sonuç alamayan Azerbaycan savaş söylemlerini daha sıkı dillendirirken, Ermenistan da her geçen gün bölgedeki varlığını pekiştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious