Ermenistan diken üstünde

Ermenistan diken üstünde.15158
  • Giriş : 28.02.2008 / 09:17:00

Ermenistan yönetimi, 19 Şubat'ta gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerin ardından muhalif gösterileri durdurmak ve istikrarı yeniden sağlamak için tutuklamalara devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapı kapı arama yapan Ermeni güvenlik güçleri, çok miktarda silah, askerî mühimmat ele geçirdi. Birçok kişinin de gözaltına alındığı kaydediliyor.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, ülkede aktif olan silahlı yapıların yok edilmesi için yeni bir girişim başlattıklarını ifade ederek, "Seçimlerden sonra ülkede istikrarsızlık oluşturmak isteyen gruplara karşı bir güvenlik çalışması sürdürüyoruz." dedi.

Koçaryan, devlet televizyonlarından halka yaptığı konuşmada, "Yukarı Karabağ gazileri derneği "Yerkrap" bunların en tehlikelisi. Birçok gazi derneği de bu tür çalışmalar içinde. Siyaseti yönlendirmeye çalışıyorlar." diye konuştu. Cumhurbaşkanı, seçimlerde sandıkların kaybolması, oyların çalınması gibi olaylara karışanların da gözaltına alındığını açıkladı. Koltuğunu, yüzde 53 oy alarak ilk turda seçilen Başbakan Serzh Sarkisyan'a devretmeye hazırlanan Koçaryan, bu tür suç örgütü üyelerinin, sadece muhalif partilerde değil, iktidardaki Halk Partisi içinde de bulunduğunu kaydetti.

Muhalif gösterilere karşı gerekli önlemlerin alınacağı uyarısında bulunan Robert Koçaryan, "Sabrımız suistimal ediliyor. Meydanda toplanan insanlara sesleniyorum. Bu sizin oyununuz değil. Siz kazanmadınız, kaybettiniz. Ve yaptığınız ülkemize zarar veriyor." şeklinde konuştu. Güvenlik güçlerinin gösterilere müdahale etmek için hazır bekledikleri kaydediliyor. Usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle seçim sonuçladına itiraz eden muhalif gruplar 20 Şubat'tan bu yana Erivan'da gösteri yaparak seçimlerin iptalini istiyor. Ermenistan Yüksek seçim Kurulu'na göreyse muhalefetin iddialarında seçim sonuçlarını değiştirecek ciddi bir delil yok. Seçimlerde muhalefet liderlerinden eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan yüzde 21,5 oy alırken, Artur Bagdasarian da yüzde 17,7 oy almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious