Ermenistan ekonomik krize teslim oldu

Ermenistan ekonomik krize teslim oldu.15549
  • Giriş : 04.03.2009 / 17:34:00

Ermenistan'da, hükümetin ulusal paranın değerini dalgalanmaya bırakacağını açıklamasından sonra halk temel ihtiyaç maddelerini stoklamak için dükkanlara hücum etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermenistan'da, hükümetin ulusal paranın değerini dalgalanmaya bırakacağını açıklamasından sonra halk temel ihtiyaç maddelerini stoklamak için dükkanlara hücum etti. Başkentteki bir süpermarket, paniği önlemek amacıyla tüm şubelerini kapattı.

Ermenistan yetkilileri Amerikan Doları'na bağlı olan Dram'ın en az yüzde 25 oranında değer kaybedeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Benzin bir günde yüzde 30, şeker yüzde 50 zamlandı. Çoğu gıda ürünlerindeki fiyat artışı yüzde 60'ları buldu ve paniğe kapılan halk marketlere akın etti. Hükümetse, önlem olarak, 40 ürünün fiyat kontrolüne tabi tutulacağını duyurdu.

Yeni para politikası, Ermenistan'ın Uluslararası Para Fonu'yla yaptığı anlaşma çerçevesinde belirlendi. Ermenistan şu andaki krizin etkilerini hafifletmek için Uluslararası Para Fonu'ndan 540 milyon dolarlık kredi alıyor.

Ermenistan Merkez Bankası Sözcüsü Zarui Bargesyan, ülkede bundan böyle dalgalı kur politikası uygulanacağını belirterek, "2009 yılı boyunca kurun 1 Dolar- 260-280 dram düzeyinde kalacağını düşünüyoruz" dedi.

Ermenistan'ın para birimi 2003-2008 döneminde de dolar karşısında yüzde 47.3 düzeyde gerilemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*