Ermenistan ilişkilerini önemsiyoruz!

Ermenistan ilişkilerini önemsiyoruz!.7385
  • Giriş : 24.02.2009 / 15:32:00
  • Güncelleme : 24.02.2009 / 16:24:57

Başmüzakereci Egemen Bağış,Ermenistan ile ilişkileri geliştirmeye çok önem verdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağış, İstanbul'daki Ermeni vakıf okullarının yöneticileri, müdürleri ve okul aile birliği başkanları ile Özel Pangaltı Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi'nde bir araya geldi.

Bağış, burada yaptığı konuşmada, kendisine yapılan sıcak karşılama için teşekkür ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyledi.

''Biz asırlardır bu topraklarda birlikte ekmeğimizi, suyumuzu paylaştık. İyi, kötü günümüzü birlikte yaşadık'' diyen Bağış, şimdi de herkesin ortak heyecanı olan bir sorumluluğu üstlendiğini belirterek, 8 Ocak itibariyle Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerden sorumlu devlet bakanı olarak başmüzakereci görevine getirildiğini anımsattı.

Bunun onur verici bir görev olduğunu dile getiren Bağış, Adnan Menderes'in 1959'da Avrupa Ekonomi Topluluğu'na ilk başvuruyu yapmasından 50 yıl sonra bu müzakereleri üstlenmenin büyük bir onur olduğunu ancak müzakerelerin 50 yıl sürmesinden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Aradan geçen 50 yılda üyelik yolunda Türkiye'nin önemli aşamalar kaydettiğini belirten Bağış, şöyle devam etti:

''Bir zamanlar askeri darbeler sonrası başbakanların, bakanların asıldığı ülkemizde, Kafka'nın kitaplarının toplatıldığı ülkede, çok değil 10 yıl önce bu şehrin belediye başkanının ders kitaplarında yer alan bir şiiri okuduğu için hapsedildiği bu ülkemiz bugün AB ile müzakerelerde artık 10 faslı aşmış, hızlı ilerleyen bir ülke konumunda. Artık ifade özgürlüğünün en önemli platformu kabul edilen kültür ve sanat alanında İstanbul kültür başkenti. O gün hapsedilen belediye başkanı, bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı değil, aynı zamanda dünya vicdanının sesi haline geldi. Biz komşularımızla ilişkilerimizi geliştirme adına Ermenistan ile ilişkilerimizi geliştirmeye çok önem veriyoruz. Biliyoruz ki Türkiye son 7 yıl içinde komşularıyla dış ticaretini yüzde 400 artırdı. Ermenistan ile gerek siyasi, gerek ekonomik ve gerekse sosyal ilişkileri geliştirmeyi arzuluyoruz. Son zamanlardaki gelişmeler, bu konudaki umutlarımızı artırıyor. Ben umutluyum. Türkiye'de yaşayan Ermeni cemaatini bu konuda çok önemli bir köprü olarak görüyoruz. Çünkü sizlerin bu dostluğa katabileceği çok şeyler var.''

-ORTAK HEYECAN-

Bakan Bağış, kin ve nefretle gidilemeyeceğini, bu topraklarda asırlardır birlikte yaşandığını ifade ederek, ''Ne zamandır ki ortak heyecanlarla, ortak paydalarla, ortak arzularla işbirliği yaptık, o zaman hepimiz kazandık. Şimdi yine ortak heyecanı, paydayı hep birlikte paylaşıyoruz. Bu paylaştığımız ortak heyecan da AB'' diye konuştu.

Türkiye'de Ermenisi, Müslümanı, Musevisi, Alevisi, Sünnisi, kadını, erkeği, askeri, sivili, doğulusu, batılısının AB müzakerelerine son derece olumlu yaklaştığını belirten Bağış, ''Eğer Anadolu bir konuda heyecan duyuyorsa, ortak bir heyecansa, o konuda başarıyoruz. Şimdi bu heyecanı hep birlikte yaşatmamız gerekiyor'' dedi.

Bağış, Türkiye'nin AB sürecinde geldiği noktanın çok önemli olduğuna işaret ederek, reformların ülkeyi daha demokratikleştireceğini ve aydınlık yarınlara taşıyacağını söyledi.

AB sürecinde şu an rahatsız olduğunu bildiği Patrik Mutafyan'ın da büyük katkıları olduğunu belirten Bağış, kendisini Türkiye'nin AB sürecine yaptığı katkıları her zaman büyük bir minnetle hatırlayacağını ifade etti.

-''AK PARTİ BİRİNCİ TERCİH''-

Devlet Bakanı Bağış, kendisini heyecanlandıran bir olayın daha bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Yapılan anketlerde AK Parti bugün Türkiye'de sadece Müslümanların değil, Ermenilerin de Musevilerin de birinci tercihi. Eğer sizlere de umut olabildiysek ne mutlu bize. Önemli olan bu mutluluğun karşılığını verebilmek. Sorunları hep birlikte aşacağız. Bu topraklarda çok zorlukları beraber yendik. Çok fakir, sıkıntılı günleri birlikte geçirdik. Belki de tarihimizin en müreffeh dönemini yaşıyoruz. Biz tarihimizin en kötü döneminde 'Avrupa'nın hasta adamı' olarak adlandırıldık. Kimse bize 'Asya'nın hasta adamı' demedi. Biz eğer en zor günlerde Avrupalıysak, bugün en müreffeh dönemde, ifade özgürlüğünün en yüksek seviyesini yaşadığımız bu dönemde, her zamankinden daha Avrupalıyız. Biz aynı zamanda Asyalı, Karadeniz ve Akdeniz ülkesiyiz, Balkan ülkesiyiz, Ortadoğu ülkesiyiz. Bizi diğer ülkelerden farklı kılan özelliğimiz de bu. Bu topraklarda asırlardır camiler, kiliseler, havralar birlikte insanlığa huzur veriyor. Bizim bu topraklarda hoşgörümüz farklı. Bizim o heyecanı yaşatmamız lazım. Farklılıklarımıza saygıyla, hürmetle yaklaşmayı öğrenmemiz lazım. Türkiye'de demokrasi gittikçe güçleniyor. Bunda da sizin çok büyük emeğiniz var.''

Okul yöneticileri, konuşmasının ardından Bağış'a bir plaket takdim etti.

Ziyaret, daha sonra basına kapalı olarak sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*