Ermenistan kararı böyle yorumladı

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Fransa Parlamentosu'nun, sözde Ermeni soykırımının reddinin suç kabul edilmesi yönündeki kararı Ermenistan Dışişleri Bakanı şunları söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Fransa Parlamentosu'nun, sözde Ermeni soykırımının reddinin suç kabul edilmesi yönündeki kararını, ''Türk devletinin (sözde) Ermeni soykırımını resmi olarak yadsıması ve agresifliğine karşı doğal tepki'' olarak değerlendirdi.

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax Ajansı'nın haberine göre Vartan Oskanyan, Fransa Parlamentosu'nun söz konusu kabulüyle ilgili açıklamasında, ''Böyle bir kararın kabulü, Fransa Parlamentosu'nun egemenlik hakkıdır ve anlaşılabilir. Bizim anlamadığımız, kendisinde soykırım terimini kullanan veya bunu tartışmaya açanlara yönelik bir yasa varken Türk hükümetinin buna aşırı tepki vermesidir'' diye konuştu.

Oskanyan, Fransa Parlamentosu'nun söz konusu kararı kabul etmesinin, bu ülkenin insan ve tarihsel hak ve değerlerinin savunulmasını temel alan ilkelerin doğal sürekliliğini gösterdiğini de savundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious