Ermenistan sınırı açılacak!

Ermenistan sınırı açılacak!.12809
  • Giriş : 10.03.2009 / 13:09:00

Ermeni politikacı Vardan Oskanyan , Türkiye ile sınırın 18 ay içinde açılacağını düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ermenistan"ın en etkin politikacılarından olan, eski Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan, ABD'de sözde soykırımı tanıyan bir kararının alınması halinde, Washington-Ankara ilişkilerinin zedelenmeyeceğini savundu.

Ermeni politikaciya gore, soykırım tezinin bir çok devlet tarafından kabul edilmesi sayesinde, Ankara Erivan"la diyalog kurmaya çalışıyor.

Oskanyan, "Son 10 yılda sürdürülen politika sayesinde, birçok parlamento 'soykırımı' tanıdı. ABD de Ankara ile sorunların artacağından çekinmemeli ve 'soykırımı' tanımalı" diye konuştu.

"Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından ziyade, sınırın açılması önemli." diyen Oskanyan, şunları ifade etti: "Abluka siyasetinin sonuç vermediğini gören Türkiye yönetimi, sonunda diyaloğa boyun eğdi. Sınırın en geç 18 ay içinde açılacağını düşünüyorum."

Oskanyan, sınırın kısa vadede açılması amacıyla Erivan"da alınan tüm taviz kararlarının kabul edilebilir olduğunu da vurguladı.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun Ermenistan tarafından da kullanılması gerektiğini ifade eden Oskanyan, "Bu yolun kullanılması Ermeni ekonomisini daha da zor duruma düşürmez. Ermeni işadamları ise Gürcistan-Türkiye otoyolunu kullandıkları gibi, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu da kullanabilirler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*