Ermenistan yarın seçime gidiyor

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Ermenistan'da yarın parlamento seçimleri yapılacak. Oluşacak yeni parlamento önümüzdeki dönem cumhurbaşkanını da seçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Favori, Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın halefi olarak gösterilen Serzh Sarksyan'ın Cumhuriyetçi Parti'si. Sarksyan, Türkiye ile ilgili verdiği ılımlı mesajlarla tanınıyor.

Daha önce Savunma Bakanlığı görevi yürüten Sarksyan, 25 Mart'ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Andranik Magaryan'ın yerine başbakanlık görevine atanmıştı.

Cumhuriyetçi Parti'nin Meclis'teki çoğunluğunu kaybetmesi beklenmiyor. Ülkenin ekonomik durumunda son yıllarda yaşanan düzelme, Koçaryan'ı destekleyen diğer partilerin de şansını artırıyor.

Yani sandıktan devlet başkanına muhalif partilerin az sayıda sandalye ile temsil edileceği bir parlamento dağılımı çıkması söz konusu. Ermenistan'daki parlamento seçimlerinde 2.3 milyon seçmen oy kullanacak.

Ermenistan'daki siyasi sistem, devlet başkanına başbakandan daha geniş yetki tanıyor. Sarksyan, önümüzdeki yıl görev süresi dolacak olan Koçaryan'ın halefi yani Ermenistan'ın sıradaki devlet başkanı olarak gösteriliyor.

Koçaryan - Sarksyan omuz omuza

Koçaryan Sarksyan'a desteğini her fırsatta belli ediyor. İki isim arasındaki dostluk eskilere dayanıyor. Zira Dağlık Karabağ kökenli olan Sarksyan ve Koçaryan 1990'lı yıllarda Azerbaycan'a karşı omuz omuza savaştı.

Ancak Sarksyan, şahin görünümüne rağmen Türkiye ile ilişkiler konusunda ılımlı bir üsluba sahip. Sarksyan, geçtiğimiz aylarda Wall Street Journal için kaleme aldığı makalede Türkiye ile hiçbir ön şart olmadan ilişki kurulması gerektiğini savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious