Ermenistan'da gerginlik iç çatışmaya dönüştü

Ermenistan'da gerginlik iç çatışmaya dönüştü.22665
  • Giriş : 02.03.2008 / 14:54:00

Cumhurbaşkanı seçiminin iptal edilmesini isteyen gurb ile güvenlik güçleri arasında çatışma meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermenistan Sağlık Bakanlığı, 19 Şubatta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin sonuçlarının iptal edilmesini isteyen muhalefet yanlıları ile güvenlik güçleri arasında dün gece başkent Erivan'da çıkan çatışmalarda 8 kişinin öldüğünü bildirildi.

Açıklamada, gösterilere müdahale eden polis ve askerlerden 33 kişinin de yaralanarak hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da ölümlerle ilgili soruşturma açıldığı ifade edilerek, olayların dün öğle saatlerinden itibaren Erivan Yerel Yönetim binası yakınlarında toplanan kalabalığın kontrolden çıkması ve akşam saatlerinde çevreye saldırmalarıyla başladığı belirtildi.

Açıklamada, yaklaşık 7 bin kişilik grubun akşam saatlerinde, aralarında polis araçlarının da bulunduğu 200 civarında otomobil, otobüs ve troleybüsü yaktığı, dükkan ve büroları yağmaladığı, yerel yönetim binası ile cep telefonu operatörü şirketinin binasının camlarını kırdığı, ayrıca güvenlik güçlerine saldırdıkları kaydedildi.

Ermenistan Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklamasında, gece meydana gelen olaylar sırasında muhalefetin önde gelen isimlerinden 15 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Ülkede dün akşam 20 Mart'a kadar sürecek olağanüstü hal ilan edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious