Ermenistan'da gerginlik tırmanıyor

Ermenistan'da gerginlik tırmanıyor.12205
  • Giriş : 26.02.2008 / 20:03:00

Ermenistan'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Sarkisyan, güçlü muhalefetten kormadığını belirtirken bugün düzenlenen mitingde yine seçimin yenilenmesi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan'da 19 Şubatta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığı açıklanan Başbakan Serzh Sarkisyan, ülkenin bugün içinde bulunduğu durumun, demokrasinin güçlü iktidar ve güçlü muhalefetle daha iyi olacağı düşüncesine uygun olduğunu belirterek, ''Güçlü muhalefetten korkmuyoruz'' dedi.

Sarkisyan, Erivan'ın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda kendisini desteklemek amacıyla düzenlenen mitingde, cumhurbaşkanlığı seçiminin bağımsızlığı yeni olan ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Güçlü muhalefetin ülkenin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydeden Sarkisyan, ülkede düşüncelerin ifade edilmesi konusunda özgürlüğü savunacağını, ancak bu özgürlüğün iftira ve suç işlemek anlamına gelmediğini kaydetti.

Sarkisyan, her çeşit mitingin özgürce yapılmasından yana olduğunu belirtmekle birlikte, ''Fakat gösteri yapma özgürlüğü, başkentin günlük hayatını felç etmek anlamına gelmiyor. (Seçim sonuçlarını) Protesto edenlerin de haklarını savunacağım, ama bu haklar diğer vatandaşların anayasal haklarının kısıtlanması, zarar görmesi demek değildir'' diye konuştu.

Konuşmasında, muhalefete, tüm siyasi güçlere ve halka işbirliği çağrısında bulunan Sarkisyan, ''İktidar, Ermenistan'ın kalkınması ve refahı için tüm muhalefet güçleriyle işbirliği yapmaya hazırdır. Bunun yanı sıra ülkedeki istikrarın ve güvenliğin sağlanması, yasaların geçerliliği için gereken bütün önlemlerin alınmasından da sorumluyum'' dedi.

Yine Erivan'ın merkezinde bulunan Özgürlük Meydanı'nda muhalefet güçlerinin düzenlediği mitingin devam ettiğini anımsatan Sarkisyan, ''Onlar da bizim kardeşimiz, kız kardeşlerimiz. Demokrat biri olarak ayrım yapılmamalı, herkese yaklaşımın vatandaş olarak aynı olması gerek'' dedi. Sarkisyan, konuşmasında, muhalefetin seçimin tekrarlanması için öne sürdüğü gerekçelerin haklı temelden yoksun olduğunu da savundu.

-MUHALEFET GÖSTERİSİ-

Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı ve muhalefetin adayları arasında yer alan Levon Ter Petrosyan'ı destekleyen muhalefet partileri tarafından Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen mitinge, öncekilere göre daha fazla katılım olurken, on binlerce gösterici, önceki ve yeni cumhurbaşkanları Robert Koçaryan ve Sarkisyan'ın istifasını talep eden sloganlar attı.

Merkezi Erivan'da bulunan Arminfo ajansının haberine göre, katılımın 50 bini bulduğu belirtilen gösteride, Merkez seçim Komisyonunun (MSK) Sarkisyan'ın kazandığına ilişkin kararının iptal edilmesine yönelik imza kampanyası da başlatıldı.

Aralıksız gösterilere geçen hafta sonu başlayan muhalefet partilerinin bugünkü gösterisinde konuşan Ter Petrosyan, ''Cumhurbaşkanı olarak öncelikle Sarkisyan'a devlet nişanı verilmesini öngören kararnameyi imzalayacağım. Çünkü iktidarı kullanarak başkentin meydanında miting düzenliyor, ama yine de buraya (muhalefet mitingine) katılanlar o mitinge katılanlardan iki kat fazla'' dedi. Mitingdeki konuşmalarda, tutuklanan muhalefet yanlısı isimlerin serbest bırakılması, seçimlerin iptal edilerek yenisinin yapılması da talep edildi.

Ülkedeki gelişmeler, Erivan'da temaslarda bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı Ilkka Kanerva'nın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile görüşmesinde de ele alındı. Kanerva, AGİT ve alt kurumlar gözlemcilerince hazırlanan gözlem raporunda olumlu ve olumsuz taraflar bulunduğunu, Ermenistan yönetiminin gözlemcilerin belirttiği konulara özen göstereceğine inandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious