Ermenistan'da gösteriler sürüyor

Ermenistan'da gösteriler sürüyor  .15158
  • Giriş : 01.03.2008 / 16:20:00

Ermenistan'da 19 Şubatta yapılan cumhurbaşkanı seçimini kazandığı açıklanan Başbakan Serzh Sarkisyan ile Hukuk Düzeni Partisi lideri Artur Bağdasaryan, yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili protokol imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarkisyan, yeni hükümete Taşnaksutyun'un katılımını da beklediklerini ve koalisyon hükümetinin 4 ortaklı olmasını öngördüklerini bildirdi.

Yeni kurulacak hükümette Ulusal Güvenlik Sekreterliği önerilen Bağdasaryan da protokolü ülke çıkarları için imzaladığını söyledi.

Protokol, Sarkisyan'ın Cumhuriyetçi Partisiyle birlikte Hukuk Düzeni ve Gönençli Ermenistan partilerinin koalisyon hükümeti kurmasını öngörüyor.

-AGİT'TEN KINAMA-

Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı İlkka Kanerva, Erivan'da sabah saatlerinde muhalefet gösterilerinin güç kullanılarak dağıtılmasının kınandığını bildirdi.

Yaptığı açıklamada yetkililerin itidalli davranmasını ve tutuklananların serbest bırakılmasını isteyen Kanerva, olayda yaralananlar bulunmasının rahatsızlık verici olduğunu ifade ederek, hükümet ve muhalefete diyalog kurmaları çağrısını yinelendi.

Ermeni Eçimadzin kilisesinden yapılan açıklamada da seçimden sonra ülkede oluşan gergin siyasi atmosferden endişe duyulduğunu belirtilerek, "Eçimadzin kilisesi, bu sabah Özgürlük meydanındaki olayları da endişeyle karşılamaktadır" denildi.

Ermeni devlet radyosunun haberine göre, tüm vatandaşlara sakin olmaları ve ülke istikrarının bozacak davranışlardan kaçınılması çağrısı yapılan açıklamada, mevcut siyasi sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, kilise görevlilerinin, hastanelere giderek sabah meydana gelen olaylarda yaralananları ziyaret ettiği de ifade edildi.

Ermeni kaynaklarına göre, Özgürlük meydanı başta olmak üzere başkentin merkezindeki çeşitli alan ve caddelerde alınan geniş güvenlik önlemleri de devam ediyor.

-POLİSLE GÖSTERİCİLER ARASINDA ÇATIŞMA-

Bu arada muhalefetin, öğle saatlerinden sonra Fransa'nın Erivan Büyükelçiliği yakınında toplanarak gösterileri sürdürmesi üzerine bölgeye yeni güvenlik güçleri takviyesi yapıldığı ve göstericilerle polis arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Merkezi Erivan'da bulunan Panarmenian ajansının haberine göre, çatışmalar sırasında çevre yollar trafiğe kısmen açılırken, Fransız Büyükelçiliği polis kordonu altına alındı.

Bölgeye özel güvenlik güçlerinin yanı sıra basınçlı su sıkan panzer gibi çok sayıda aracın sevk edildiği belirtilen haberde, muhalefet lideri Levon Ter Petrosyan'ın ev hapsinde olması nedeniyle, gösterilerin "Miras" partisi lideri Zaruhi Bostanyan ile Ermenistan Ombudsmanı Armen Harutyunyan'ın kontrolünde sürdürüldüğü ileri sürüldü.

Haberde, çatışmalar sırasında can kaybı bulunduğu duyumları alındığı, ancak bunların henüz doğrulanamadığı da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious