Ermenistan'da muhalefet darbe yapacak

Ermenistan'da muhalefet darbe yapacak.27872
  • Giriş : 23.02.2008 / 18:45:00

Ermenistan'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Serj Sarkisiyan'ın yüzde 53 oy alarak ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başlayan gösteriler aralıksız devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polisin müdahaleye hazırlandığı gösteriler için Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan 'darbe yapmak istiyorlar' değerlendirmesi yaptı. Seçimlerde muhalif aday eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan ise yüzde 21,5 oy almıştı. seçim sonuçlarını kabul etmeyen Petrosyan seçimlerin yenilenmesini istiyor.

Ulusal Güvenlik Konseyi ile özel bir toplantı yapan Koçaryan, "Göstericilerin hedefi darbe yapmak. Ülkenin istikrarı herhangi bir ticaret konusu olamaz. Buna sert ve şiddetli bir cevap vermek gerekir." dedi. Konsey üyeleri de gelişmelerin kontrol altında olduğunu, tüm birimlerin alarma geçtiğini, gerekli emri beklediklerini belirtti.

Ermenistan Devlet Radyo ve Televizyon binası önünde toplanan 4 bin kadar göstericinin cumhurbaşkanlığı yarışını kaybeden muhalif lider Levon Ter Petrosyan'ın başkan olması gerektiğini kaydederek, "Levon başkan", "Serj defol" ve "Reziller" şeklinde sloganlar attıkları belirtiliyor. Ermenistan polisi de yaptığı açıklamada, "Halkın huzurunu bozacak herhangi bir girişim olması durumunda, halkın anayasal haklarını korumak için göstericilere müdahale etmeye hazırız." dedi.

20 Şubat'tan bu yana 10 binden fazla göstericinin toplandığı 'Özgürlük Meydanı polisin kordon altına aldığı belirtiliyor. Yüksek seçim Kurulu ve diğer hükümet binalarında güvenlik önlemleri artırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious