Ermenistan'da muhalefet gösteri yaptı

Ermenistan'da muhalefet gösteri yaptı.11277
  • Giriş : 05.07.2008 / 10:25:00

Ermenistan'daki çeşitli muhalefet partilerini bir araya getiren “Bütün Ermeni Hareketi”, başkent Erivan'da akşam saatlerinde protesto mitingi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Matenadran meydanına yakın bir alanda yapılan mitingteki konuşmalarda, “Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın istifa etmesi gerektiği, bunun tek çıkış yolu olduğu” dile getirildi.

Konuşmalarda, Sarkisyan'ın “1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda ortak komisyon kurulması” önerisine olumlu yaklaştığı, bunun Ermenistan'ın tezi hakkında şüphe uyandırdığı savunuldu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, Bakü ziyaretinde “sınırların değişmezliği” konusunda ortak bildiri imzalandığına dikkati çeken konuşmacılar, böylece Ermenistan'ın stratejik müttefikinin, Azerbaycan'ın tezlerini kabul ettiği, bundan da iktidarın sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Yetkililerin yürüyüş olmayacağı kaydıyla son anda izin verdiği bildirilen mitinge Ermenistan'ın önceki Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan da katıldı. Gösteriye 5000 kadar kişinin iştirak ettiği belirtildi.

Ter Petrosyan, gösteri öncesinde bir toplantıda yaptığı konuşmada, 1 Ağustos'ta yapılacak mitinge hazırlık için temmuz boyunca halkı harekete geçirmeleri, gösteriler ve oturma eylemleri düzenlemeleri gerektiğini söyledi. Ter Petrosyan, "Ağustostan itibaren sloganımız Sarkisyan'ın istifası ve seçimlerin yenilenmesi olacak" diye konuştu.
Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan seçimleri Sarkisyan'ın kazandığının açıklanması üzerine muhalefet seçimde usulsüzlük yapıldığını öne sürmüştü.

Bu arada, ülkede yayınlanan “Hayots Aşkar” gazetesi, “Petrosyan'ın karısı ve gelininin dün ülkeyi terk ettiğini” ileri sürdü. Gazete haberinde, Petrosyan'ın karısı ve gelininin, tek oğlunun geçen yıldan bu yana yaşadığı ABD'ye gittikleri ve Petrosyan'ın çevresinden konuya ilişkin açıklama yapılmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious