Ermenistan'da muhalifler gözaltına alındı

Ermenistan'da muhalifler gözaltına alındı  .22665
  • Giriş : 05.03.2008 / 08:49:00

Ermenistan'da geçen cumartesi günü 8 kişinin öldüğü gösterilerdeki çatışmalara neden olduğu ileri sürülen 30 muhalif eylemci gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, sıkıyönetimin kitle gösterilerini yasakladığı ve medyanın resmen sansür edildiği bir ortamda, Ermeni yetkililer çatışmalardan sorumlu tuttuklarını gözaltına alma sözünü tutuyor.

Gösteriler ardından ülkede sıkıyönetim ilan edilmiş ve Ordu başkent Erivan sokaklarına konuşlandırılmıştı.

Geçen ay Başbakan Serz Serkizyan'ın kazandığı ilan edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığını savunan muhalifler, geçen cumartesi gününe dek eylemlerini sürdürüyorlardı.

Önde gelen muhalif liderlerin bazıları darbe planlamak ve yasadışı silah taşımak suçlamalarıyla zaten gözaltına alınmıştı.

Muhalif lider ve eski Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan ise Cumartesi günkü olaylardan hükümeti sorumlu tutuyor ve eylemlerinin süreceğini söyledi.

Ancak Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, sıkıyönetimin kalkmasından sonra bile, sivil itaatsizliği hoşgörmeyeceklerini söylüyor.

Oskanyan, "Petrosyan siyasi meydan okuma ya da mücadelen gösteri, boykot ya da oturma eylemlerini kastediyorsa, bence bu yıkıcı olur ve hükümet kesinlikle bunların olmasına izin vermez" diye konuştu.

Ermenistan'da anayasa mahkemesi, muhalefetin seçim sonuçlarına itirazını ele almaya başladı. Sokaklarda hala askerler görülse de ordunun varlığı azalıyor.

Ülkede büyük bir kutuplaşma var ve Ter Petrosyan Ermenistan'ın uzun sürecek bir siyasi mücadeleyle karşı karşıya kalabileceğini aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious