Ermenistan'da soğuk cephenin zaferi

  • Giriş : 20.02.2008 / 10:03:00

İki dönemdir görevde bulunan Robert Koçaryan'ın yerine cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak yeni ismi belirlemek üzere dün sandığa giden Ermenistan'da, zafer Başbakan Serzh Sarkisyan'ın oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezî seçim Komisyonu tarafından açıklanan ilk sonuçlara göre, katılımın yüzde 69,25 olarak gerçekleştiği seçimlerde, oyların yüzde 53'ünü alan Sarkisyan ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. Seçimin iddialı adaylarından, Ermenistan'ın Sovyetler sonrası ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın ise yüzde 11'de kaldığı bildirildi. İngiliz Populus adlı kuruluşun sandık çıkışı yoklamalarına göre de Sarkisyan, yüzde 57,1, Petrosyan, yüzde 17,4 ve eski meclis başkanı Artur Bagdassaryan da yüzde 14,6 oranında oy aldı. Oy sayımı işleminin bu akşam tamamlanması beklenirken, usulsüzlük ve polisin, muhalefet yanlılarını dövdüğü yönündeki iddialar şimdiden seçimlere gölge düşürdü. Seçimlere hile karıştırıldığını ileri süren muhalefetin, bugün başkent Erivan'da protesto gösterisi düzenlemesi bekleniyor.

Sarkisyan lehine ciddi usulsüzlükler yapıldığını ifade eden Petrosyan, dün basına yaptığı açıklamada haklarını arayacaklarını belirtti. Onlarca Petrosyan yanlısı ile sandık başındaki görevlilerinin polis tarafından dövüldüğü, birçok bölgede sandıklara Sarkisyan lehine fazladan oy pusulalarının atıldığı ifade ediliyor. Abovyon kentindeki sandık başı görevlisi Gurgen Yagyazaryan, görevli olduğu seçim merkezine alınmadığını, polise kimliğini ibraz etmesine karşın fizikî güç kullanılarak sandık başından uzaklaştırıldığını kaydetti.

Ermeni diasporasının 1915 olayları ile ilgili tüm dünyada Türkiye aleyhine yürüttüğü kampanya gölgesinde gerginleşen iki ülke ilişkilerinin, Koçaryan gibi Yukarı Karabağ kökenli olan Sarkisyan döneminde de iyileşmesi beklenmiyor. Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious